W grudniu Wielospecjalistyczny Szpital Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotne w Nowej Soli podpisał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenia wysokospecjalistyczne w zakresie kardiologii w zakresie przezskórnej implantacji zastawek serca.
WSSP ZOZ w Nowej Soli ściśle współpracuje z działającym w lokalizacji nowosolskiego szpitala Oddziałem Kardiochirurgii Medinet Sp. z o. o. będącym filią Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca. Dotychczas nie było w województwie lubuskim ośrodka wykonującego zabiegi wysokospecjalizacyjne w zakresie przezskórnej implantacji zastawek serca. Pacjenci byli więc zmuszeni szukać pomocy poza jego granicami. Tymczasem wielu pacjentów cierpiących na ciężkie zwężenie zastawki aortalnej a niezakwalifikowanych do leczenia operacyjnego można skutecznie leczyć poprzez przezcewnikowe wszczepienie zastawki aortalnej - TAVI - do czego WSSP ZOZ w Nowej Soli od dawna jest w pełni przygotowany.
- Po kilku latach starań, przygotowań, kursów krajowych i zagranicznych oraz dzięki pomocy dyrekcji Narodowego Funduszu Zdrowia w nowosolskim szpitalu wszczepiliśmy przezcewnikowo zastawki aortalne u dwóch pacjentów, którzy po wnikliwej analizie zostali zdyskwalifikowani przez konsylium lekarzy do zabiegu operacyjnego otwartego - mówi dr Jarosław Hiczkiewicz, kierownik Oddziału Kardiologii WSSP ZOZ w Nowej Soli.
Nowosolska kardiologia należy do najlepszych w województwie, od lat zajmuje czołowe miejsca w ogólnopolskich rankingach. Kardiolodzy WSSP ZOZ w Nowej Soli leczą pacjentów z najtrudniejszymi i najbardziej skomplikowanymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Wszczepianie zastawki TAVI jest ostatnim zabiegiem, jakiego nie wykonywaliśmy.
Pierwsze dwa zabiegi odbyły się w kompleksowo wyposażonej sali hybrydowej. Pacjentami zajmował się bardzo liczny zespół personelu medycznego w tym dwóch kardiologów inwazyjnych, kardiochirurg, kardiolog zajmujący się echem serca i anestezjolog.
Komentarze
[ z 0]