Prof. dr hab. n. med. Tomasz Grodzki, kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego został konsultantem krajowym w dziedzinie torakochirurgii.
Profesor Tomasz Grodzki był dyrektorem Specjalistycznego Szpitala im. Prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie-Zdunowie. 14 czerwca zarząd województwa przyjął jego rezygnację z pełnionego stanowiska. Profesor swoją decyzję uzasadnił trudnościami w pogodzeniu obowiązków Senatora RP oraz nowo podjętych funkcji Konsultanta Krajowego i Prezesa Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów.
Profesor Grodzki jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie (1977) oraz Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie (1983). Na tej samej uczelni uzyskiwał stopnie naukowe doktora w 1991 (na podstawie pracy Ocena wpływu całkowitego wycięcia opłucnej ściennej na czynność wentylacyjną z powodu nawrotowej odmy samoistnej) i doktora habilitowanego w 2003 (w oparciu o rozprawę zatytułowaną Ocena wybranych parametrów czynności układu oddechowego po operacji wycięcia płata w porównaniu do wycięcia segmentu płucnego z zastosowaniem badań radioizotopowych). W 2010 otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.
W wyborach samorządowych w 2006, 2010 i 2014 z listy Platformy Obywatelskiej (do której przystąpił) był wybierany na radnego szczecińskiej rady miejskiej. W 2014 kandydował do Parlamentu Europejskiego, nie uzyskując mandatu. W wyborach w 2015 r. wystartował do Senatu z ramienia P0 w okręgu nr 97. Uzyskał mandat senatora IX kadencji, otrzymując 69 887 głosów.
Źródło: Pomorski Uniwersytet Medyczny
Komentarze
[ z 2]
Gratulacje dla Pana Profesora!
Z innego żródła ale oczywiście odsyłam do artykułu: - Torakochirurgia jest małą, ale bardzo ważną specjalnością zajmującą się największym zabójcą polskiej populacji spośród wszystkich nowotworów, jakim jest rak płuca. Ogółem w naszej dziedzinie jest czynnych zawodowo ok. 150 torakochirurgów - wyjaśnia nowy konsultant krajowy. Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia, powołał go na tę funkcję 6 czerwca. Kim jest nowy konsultant? Prof. Grodzki był dotąd konsultantem wojewódzkim w tej dziedzinie. Kieruje szpitalem w Zdunowie. A także kliniką chirurgii klatki piersiowej PUM w tym szpitalu. W grudniu 2011 r. ze swoim zespołem rozpoczął przeszczepianie płuc Szczecinianom znany jest jako radny miasta i szef klubu PO w radzie miasta. Na wielu ulicach Szczecina jeszcze dziś zobaczyć można go na plakatach, bo startował z listy PO w ostatnich wyborach do europarlamentu. W trakcie kampanii wygrał proces wyborczy wytoczony mu przez Sylwestra Chruszcza z Ruchu Narodowego za hasło "Jedyny ze Szczecina". Mandatu nie zdobył, bo więcej głosów zdobył lider listy prof. Dariusz Rosati. Jak chce walczyć z rakiem? Prof. Grodzki na ostatnim kongresie Polskiego Towarzystwa Torakochirurgów został wybrany prezesem elektem Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów. - To oznacza, że za dwa lata obejmę funkcję prezesa towarzystwa - wyjaśnia prof. Grodzki. Jakie cele stawia sobie jako konsultant krajowy? Profesor wylicza: - Polska jako jeden z nielicznych krajów na świecie posiada krajowy rejestr operowanych raków płuca on-line. Najkrócej mówiąc zadaniem nowego konsultanta będzie utrzymanie i podnoszenie obecnego poziomu usług torakochirurgicznych, modyfikowanie egzaminu specjalizacyjnego tak, aby był w pełni kompatybilny z egzaminem europejskim w naszej dziedzinie oraz dbałość o coraz lepsze wyposażenie klinik i oddziałów w nowoczesny sprzęt diagnostyczny i leczniczy. Duże znaczenie będę przykładał także do doskonalenia edukacji podyplomowej oraz do przestrzegania wysokich standardów etyczno-moralnych w specjalności.