Dużo więcej przestrzeni i nowoczesny, najwyższej klasy sprzęt, pomagający lekarzom w ratowaniu życia i zdrowia pacjentów SOR oraz wydzielona strefa dla dzieci to widoczne dla każdego efekty realizacji przez gorzowską lecznicę dwóch unijnych projektów. - Zmiany w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym mają zagwarantować najwyższą jakość usług medycznych oraz poprawić warunki udzielania pomocy medycznej – mówi marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.
„Modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. zwiększająca jakość usług medycznych i dostępność Oddziału dla pacjentów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego" oraz „Zakup specjalistycznego sprzętu medycznego dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o." to projekty realizowane w gorzowskiej lecznicy.
Dzięki unijnym programom Szpitalny Oddział Ratunkowy zmienił się nie do poznania. W trakcie prac przebudowano oraz rozbudowano oddział o ponad 1300 m2 powierzchni. Utworzono 10 dodatkowych stanowisk w obszarach wstępnej intensywnej terapii, strefie obserwacyjnej i konsultacyjnej dla dzieci. Jest też dużo nowego sprzętu, w tym tego ułatwiającego prowadzenie akcji reanimacyjnej i innych czynności pozwalających na ratowanie pacjenta w stanie zagrożenia życia, jak Lukas, który w przypadku wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia automatycznie wykonuje masaż serca zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji. Są też nowe łóżka i wózki do transportu pacjentów.
- To niezwykle pomocny sprzęt. Dzięki analizatorom parametrów życiowych jesteśmy w ciągu minuty stwierdzić jaki jest stan pacjenta. Mamy urządzenia, które informują, że stan pacjenta się pogarsza mimo, że jego wyniki mieszczą się jeszcze w granicach normy. Mamy też przyłóżkowe USG, nowe respiratory, kardiomonitory i pompy strzykawkowe – wylicza dr n. med. Sybilla Brzozowska – Mańkowska, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zakup specjalistycznego sprzętu i przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego kosztowały ponad 8 milionów złotych. Unijny Program Infrastruktura i Środowisko (2014-2020, Priorytet IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia, Działanie 9.1. Infrastruktura ratownictwa medycznego) dofinansował obie inwestycje kwotą prawie 5,5 miliona złotych.
Komentarze
[ z 0]