Chirurdzy naczyniowi z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przeprowadzili pierwszy w regionie zabieg wszczepienia stentgraftu fenestrowanego.
– Operacje takie wykonuje się w przypadku tak zwanego okołonerkowego tętniaka aorty brzusznej. U tego konkretnego pacjenta, oprócz samego tętniaka, wystąpiło również drążące owrzodzenie aorty, które jest stanem zagrażającym przebiciem ściany naczynia i krwotokiem do przestrzeni zaotrzewnowej – wyjaśnił doktor nauk medycznych Jarosław Miszczuk – kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
U operowanego mężczyzny, w miejscu odejścia lewej tętnicy nerkowej, dokładnie naprzeciwko jej ujścia, zastosowano stentgraft z wycięciem w określonym punkcie. Chirurdzy wszczepili też pacjentowi dodatkowy stentgraft, który zabezpieczył te tętnicę nerkową.
Dr Miszczuk poinformował, że do tej pory, tętniaki okołonerkowe w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach leczono wyłącznie za pomocą stentgraftów kominowych. W tym przypadku, zastosowanie tej metody byłoby jednak bardzo trudne.
Zabiegi z zastosowaniem stentgraftów fenestrowanych wykonuje zaledwie kilka ośrodków w kraju.
Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach
Komentarze
[ z 1]
Bardzo fajnie, że lekarze zdecydowali się na wykonanie operacji według powyższego schematu. Chociaż wydaje mi się, że już słyszałem o wykonywaniu zabiegów z wykorzystaniem powyższej technologii, to oczywiście mogę się mylić.... Tak czy inaczej, z całą pewnością umożliwienie dostępu do najnowocześniejszej technologii znacznie poprawi możliwości leczenia pacjentów z tętniakami aorty w okolicy jej odgałęzień. Nie pozostawia przecież wątpliwości fakt, że operacje na tętniakach aorty w miejscu odejścia od niej tętnic nerkowych należą do trudnych technicznie do przeprowadzenia i wymagają dobrania sposobu wykonania operacji w sposób dostosowany indywidualnie do pacjenta na podstawie chociażby wyników jego badań obrazowych, aby dokładnie dopasować rozmiar stengraftu i jego kształt który dopasuje się zarówno do aorty jak i do jej odgałęzień w tętnice nerkowe. Brawa dla chirurgów naczyniowych z Kielc i oby więcej takich zabiegów, które z całą pewnością nie tylko poprawiają komfort życia pacjenta, zmniejszając jego lęki i obawy przed konsekwencjami i możliwością pęknięcia tętniaka, ale również przyczyniających się do przedłużenia czasu jego życia, dzięki właśnie wczesnej interwencji i zapobieganiu wystąpienia powikłań w postaci pęknięcia chorego naczynia i śmierci w wyniku krwotoku.