W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie na oddziale chirurgii ogólnej z pododdziałem chirurgii onkologicznej powstała nowa sala operacyjno-zabiegowa.
- Nowa sala skróci kolejkę oczekujących pacjentów i odciąży blok operacyjny, gdzie lekarze przeprowadzają bardziej skomplikowane zabiegi - powiedział dr Roman Marczewski.
Na Oddziale Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej wykonywane są zabiegi z zakresu chirurgii gastroenterologicznej (np. żołądek, trzustka, pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe, jelito grube i odbytnica) oraz z chirurgii endokrynologicznej (np. tarczyca, przytarczyce).
Przeprowadzane są również tutaj zabiegi z zakresu chirurgii otyłości patologicznej (np. mankietowa resekcja żołądka). Od momentu otwarcia Pododdziału Chirurgii Onkologicznej wykonywany jest pełen zakres zabiegów w obrębie gruczołu piersiowego, zabiegi oszczędzające pierś i pachę, rekonstrukcje jednoczasowe i odroczone, płaty uszypułowane (zabiegi z wykorzystaniem tkanek własnych pacjentki do rekonstrukcji piersi), symetryzację drugiej piersi (zabieg plastyczny upodobniający pierś zdrową do piersi zrekonstruowanej).
– Sala, na której możemy wykonywać zabiegi operacyjne, znajduje się na oddziale, tuż obok sal chorych. To duży komfort dla pacjenta i personelu medycznego – mówi dr hab. Wojciech Makarewicz, lekarz kierujący oddziałem. – Będziemy tu wykonywać tzw. czyste zabiegi chirurgiczne oraz takie, które nie wymagają rozbudowanego zaplecza, np. Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej czy Banku Krwi. Planujemy przeprowadzać operacje z zakresu chirurgii piersi, operacje przepuklin, żylaków kończyn dolnych, będziemy zakładać porty naczyniowe pacjentom zakwalifikowanym do chemioterapii – dodaje dr hab. Wojciech Makarewicz.
Komentarze
[ z 2]
Sala na oddziale to coś nowego. Grunt, że jest wygodnym rozwiązaniem dla personelu szpitalnego i pacjentów.
Sala z pewnością będzie bardzo przydatna podczas przeprowadzania mniej skomplikowanych zabiegów takich jak założenie portu naczyniowego itp. Usprawni to cały proces, nie trzeba czekać na dostarczenie pacjenta na salę. Zastanawiam się jedynie jak będzie wyglądała sytuacja podczas przerowadzania bardziej skomplikowanych zabiegów. Skoro jednak uważa się, że bezpieczeństwo zostanie zachowane, jestem jak najbardziej za.