Niewydolność serca to jedna z powszechnych chorób kardiologicznych o złożonej etiologii i wielu czynnikach, które predysponują do jej rozwoju. Jednym z nich jest kardiomiopatia rozstrzeniowa - podstępna choroba, która często długo rozwija się bezobjawowo i ujawnia się dopiero w zaawansowanym stadium. W takiej sytuacji znacznie upośledzona jest kurczliwość mięśnia sercowego - by ją poprawić można zastosować iniekcję specjalnego hydrożelu.

Kardiomiopatia rozstrzeniowa to choroba mięśnia sercowego, która polega na ścieńczeniu włókien mięśniowych, które w największym stopniu dotyka komór serca. Dodatkowo pojawia się zwłóknienie śródmiąższowe i okołonaczyniowe. Skutkiem choroby jest poważne upośledzenie kurczliwości mięśnia sercowego, co w rezultacie prowadzi do jego obukomorowej niewydolności. Choroba rozwija się często w ukryciu przez wiele lat, co sprawia, że wykrywana jest w zaawansowanym stadium.

Firma LoneStar Heart (USA) otrzymała zgodę na sprzedaż swojego implantu hydrożelowego na terenie Europy. Służy on do leczenia zaawansowanej niewydolności serca powodowanej właśnie przez kardiomiopatię rozstrzeniową. Algisyl-LVR, bo taką nazwę nosi implant, jest wstrzykiwany bezpośrednio do miokardium, gdzie twardnieje i poszerza ściany otaczające lewą komorę serca. Prowadzi to do zmniejszenia wielkości jamy lewej komory i przynajmniej częściowy powrót do normalnego, przypominającego zdrowy kształtu serca.
Wszystko ma na celu zwiększenie rzutu sercowego, poprawę wydolności oraz zmniejszenie obciążenia. Implant jest biokompatybilny z komórkami mięśnia sercowego i nie twardnieje nigdy całkowicie – pozwala to na zachowanie częściowej elastyczności i dostosowywanie się do ciśnienia zadanego w danym momencie przez serce.


Mateusz Spałek. [Opublikowano dnia: 2014-10-25]. Biopolimer w postaci implantu hydrożelowego - nowa metoda leczenia zaawansowanej niewydolności serca. Protokół dostępu: http://www.kardiolog.pl/doniesienia/34434 [Pobrano dnia: 2014-10-28].