Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu dołączyło do kilku polskich ośrodków, w których wykonywane są tzw. operacje DBS (deep brain stimulation). To pierwszy niekliniczny ośrodek, w którym wykonano taką operację.
Na Oddziale Neurochirurgii, którego ordynatorem jest dr n.med Dariusz Łątka, implantowano neurostymulator mózgowy 62-letniemu pacjentowi pochodzącemu z Tarnowa w Małopolsce, cierpiącemu na zaawansowaną postać choroby Parkinsona.
Operacja polega na stereotaktycznym umieszczeniu w jądrze niskowzgórzowym mózgu końcówki elektrody, która poprzez elektryczne drażnienie prądem o niskim napięciu modyfikuje układ dopaminergiczny mózgu, łagodząc objawy choroby.
Jak przypomina placówka, stereotaksja to metoda, która pozwala bardzo precyzyjnie umieścić w trójwymiarowej przestrzeni, jaką jest wnętrze czaszki pacjenta, końcówkę dowolnego narzędzia - w tym wypadku elektrody mózgowej. Żeby to osiągnąć, konieczne jest wykonanie złożonych badań obrazowych u pacjenta z przymocowaną do głowy ramą stereotaktyczną - metalową obręczą, do której później mocuje się śródoperacyjnie jałowy system naprowadzania przypominający żeglarski sekstant. Pacjent trafia na salę operacyjną, a tam po założeniu systemu i wywierceniu otworu w czaszce rozpoczyna się mozolny proces umieszczania elektrody.
- Operacja trwała sześć godzin i zakończyła się pełnym sukcesem. Już w trakcie zabiegu obserwowano ustępowanie objawów choroby, kontrolne badania obrazowe pokazały idealne osadzenie elektrody, a pacjent w pierwszych dniach od operacji jest bardzo zadowolony - poinformował dr Dariusz Łątka, ordynator oddziału neurochirurgii WCM.
Komentarze
[ z 0]