Naukowcy z University of Warwick odkryli, że profesjonalni gracze w golfa często mają nietypowo ukształtowane stawy biodrowe. Wyniki ich badania opublikowano w „British Journal of Sports Medicine”.
Lekarze przebadali za pomocą rezonansu magnetycznego 55 profesjonalnych golfistów i zauważyli, iż u wielu z nich główka prawego stawu biodrowego często miała kształt jajowaty, a lewego typowy kształt kulisty.
Podczas zawodów Scottish Hydro Challenge w roku 2015 co piąty gracz zgłaszał ból okolicy stawu biodrowego. Zdaniem prof. Damiana Griffina (kierownika badań), odkryte różnice w kształcie stawu mogą mieć związek ze zgłaszanym przez zawodników bólem.
Naukowcy chcą teraz ustalić, czy nietypowy kształt stawów powstaje na skutek gry w golfa, czy raczej osoby o szczególnie ukształtowanych stawach mają po prostu lepsze predyspozycje do zostania profesjonalnymi zawodnikami tej dyscypliny.
Źródło: bbc.com / bjsm.bmj.com
Komentarze
[ z 1]
Bardzo ciekawe badanie! Sam chciałbym się dowiedzieć jak to się dzieje, czy właśnie gra w golfa powoduje tak wyraźne zmiany zwyrodnieniowe stawów, czy raczej osoby z tak ukształtowanymi panewkami stawu biodrowego mają lepsze warunki do gry w golfa. Tylko na czym te warunki miały by polegać? Czy jedna panewka jajowata, a druga o kształcie kulistym miałyby mieć jakiś wpływ na siłę zamachu, czy celność strzału? Problem warty rozwikłania. Chociaż biorąc pod uwagę jak duża liczba graczy zgłaszała bóle w stawach biodrowych, to zmiana ta moim zdaniem wygląda bardziej na zwyrodnieniową niż wrodzony wariant normy. Mamy już łokieć golfisty, może teraz jeszcze powstanie nowa jednostka chorobowa w rodzaju "biodra golfisty"? Kto wie?