Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje liczbę chorych na POChP na świecie na ok. 210 milionów. W Polsce na POChP choruje ponad 2 mln osób, jednocześnie ok. 80 procent przypadków pozostaje nierozpoznanych. W województwie podlaskim to już przeszło 100 tysięcy zachorowań.
POChP cechuje postępujące ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe, związane z nadmierną reakcją zapalną w oskrzelach i płucach w odpowiedzi na szkodliwe działanie gazów i pyłów, najczęściej dymu tytoniowego. Na skutek stanu zapalnego, ciągłego niedotlenienia i związanej z tym reakcji organizmu dochodzi do upośledzenia pracy nie tylko układu oddechowego, ale też innych narządów. Najczęstsze są powikłania kardiologiczne, stanowiące też główną przyczynę śmierci chorych na POChP.
W każdym przypadku niewykryta wcześnie i nieleczona przewlekła obturacyjna choroba płuc prowadzi do ciężkiego kalectwa. Tymczasem do postawienia diagnozy wystarczy zwykle wywiad lekarski i proste, nieinwazyjne badanie - spirometria.
Terapia POChP obejmuje edukację pacjenta (pierwszym krokiem jest nakłonienie do zaprzestania palenia), rehabilitację, farmakoterapię, tlenoterapię i niekiedy leczenie chirurgiczne, m.in. przeszczep płuc.
W 2000 roku Amerykanie szacowali bezpośrednie koszty leczenia tylko jednego pacjenta w pierwszym, łagodnym stadium choroby, na blisko 1700 dolarów rocznie, a w stopniu trzecim (ciężkim) - na blisko 11000. We Włoszech w 2002 roku roczny koszt leczenia pacjenta w pierwszym stadium oceniano na ok. 150 euro rocznie, w stopniu trzecim - na blisko 4000. W 2012 roku w Polsce wydatki NFZ związane jedynie z hospitalizacją pacjentów z rozpoznaniem POChP wyniosły 125 mln zł.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl
Komentarze
[ z 3]
a ilu jest jeszcze ludzi, którzy nie są świadomi POChP. szczególnie palacze. Palaczowi nic nie straszne.
Już jakiś rok temu zostało stwierdzone, że POChP jest trzecią przyczyną zgonów na całym świecie. a tak mało osób ma tego świadomość. Im szybciej wykryte tym lepiej. Trzeba zachęcać - szczególnie palaczy do badań.
przerażające jest to, że około 80% może nie wiedzieć o chorobie, a przecież ludzie z POChP żyją około 1-=15 lat krócej