W dniach 13-14 lipca w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyło się Trzecie Europejskie Spotkanie Młodych Okulistów (EMYO 2018), którego tematem przewodnim było „Praktyczne podejście do okulistyki”. W spotkaniu wzięło udział ponad 500 młodych okulistów z całego świata.
Konferencja Europejskie Spotkanie Młodych Okulistów organizowana jest co dwa lata przez sekcje młodych okulistów (YO) Europejskiego Stowarzyszenia Okulistycznego (SOE) i ma na celu wymianę doświadczeń z zakresu okulistyki oraz informowanie o możliwościach doskonalenia swoich umiejętności na stażach w różnych częściach świata.
W organizacji spotkania oraz koordynacji sesji onkologicznej uczestniczyła Klinika Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Katedry Okulistyki UJ CM. Komisjom oceniającym szybkie prezentacje okulistów przewodniczyła prof. Bożena Romanowska-Dixon, kierownik Katedry Okulistyki oraz Kliniki Okulistyki i Onkologii Okulistycznej UJ CM.
Komentarze
[ z 8]
Taka konferencja na której spotykają się młodzi lekarze okuliści z całej Europy jest z pewnością czymś szczególnym. Kożystają na tym wszyscy. Dzięki wymianie spostrzeżeń ,wiedzy i doświadczeń z różnych regionów lekarze okuliści poszerzają swoją wiedzę. Będą też mogli dowiedzieć się wielu nowych rzeczy a w przyszłości wykorzystać porady i opinie pozostałych w trakcie własnych badań. Nawiązują też kontakty co w środowisku medycznym jest też ważne, gdyż w ten sposób będą mogli liczyć na konsultacje z innymi specjalistami gdy zaistnieje taka potrzeba.
Tego typu spotkania są świetną formą zdobywania nowych informacji, w szczególności gdy dotyczą młodych osób, które czasem nieco inaczej patrzą na różne przypadki kliniczne. Znają bowiem wiele nowych technologii, a czas poświęcony w Internecie na szukanie wszelkiego rodzaju artykułów czy prac naukowych pozwalają im na zwiększanie swoich kompetencji. Nazwa konferencji nawiązuje do tego jak istotna jest wiedza praktyczna we wszystkich gałęziach medycyny. Dobrze wiemy, że wykucie książek “na blachę”, czasem ni jak ma się do tego jak mamy postępować z pacjentem. Istnieje wiele wyjątków, z których poradzeniem na pewno młodym lekarzom pomogą tego typu konferencje. Dobrze, że organizowane są cykliczne ponieważ medycyna bezustannie podlega zmianom, wprowadzane są nowe wytyczne, których należy przestrzegać. Warto jest organizować tego typu konferencje dla młodych ludzi, którzy nie raz pokazali, że drzemie w nich duży potencjał, który w przyszłości może uratować życie wielu ludziom.
Kolejny raz Klinika Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Katedry Okulistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego była organizatorem tej konferencji. Należy dodać, że Do tradycji Kliniki Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Katedry Okulistyki UJ CM należy duże przywiązanie do działalności dydaktycznej, która obecnie obejmuje zajęcia z okulistyki dla studentów Wydziału Lekarskiego, Stomatologii, Ratownictwa Medycznego oraz Szkoły dla Obcokrajowców. Ponadto prowadzone są zajęcia w ramach szkolenia podyplomowego dla okulistów oraz dla lekarzy innych specjalności. Oddział Kliniczny Kliniki Okulistyki i Onkologii Okulistycznej w ostatnich latach był gospodarzem i organizatorem ważnych sympozjów i konferencji okulistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki onkologicznej i badań podstawowych goszcząc wielu znanych i cenionych profesorów okulistyki z całego świata. Takie konferencje są bardzo potrzebne, ponieważ różne ośrodki, korzystają z różnych metod i narzędzi diagnostycznych, czy leczniczych. Z takich spotkań każdy uczestnik wynosi wiele nowych informacji, które rozszerzają jego wiedzę i pozwalają na wymianę doświadczeń między lekarzami. Super inicjatywa !
Ponad pięciuset uczestników - to robi wrażenie ! Takie konferencje są bardzo potrzebne, szczególnie w czasach, gdy medycyna tak prężnie się rozwija. Jestem przekonana, że wymieniając doświadczenia w tak międzynarodowym towarzystwie medyków, po prostu nie można nie dowiedzieć się czegoś nowego ! Po ukończonych studiach lekarze mają bardzo dużo pracy i obowiązków, a takie spotkania dają im możliwość dalszego rozwoju i zawierania znajomości, które mogą przyczynić się do zmiany ścieżki kariery zawodowej. Być może okuliści z Niemiec, czy Anglii korzystają z innych narzędzi i technik, które jeszcze nie dotarły do Polski. Sucha wiedzia wyniesiona z książek nigdy nie zastąpi omówienia prawdziwych przypadków klinicznych. Cieszy mnie, że to właśnie na naszych uczelniach odbywają się takie spotkania, oby było ich jak najwięcej !
Cieszę się, że młodzi lekarze mają możliwość spotykania się i porównania swojej wiedzy i umiejętności. Sama pamiętam jak jako student jeździłam na różnego rodzaje konferencje i spotkania organizowane przez różne uczelnie w kraju i poza jego granicami. Takie akcje pomagają nawiązać nowe znajomości, które potem mogą się przydać w praktyce lekarskiej, zarówno w sferze konsultacji, jak i rozwijania swojego wykształcenia. Jak podano w artykule, spotkanie miało to na celu także informowanie o możliwościach doskonalenia swoich umiejętności na stażach w różnych częściach świata. Dla młodego lekarza, w tym przypadku okulisty, nie ma nic lepszego niż zdobywanie doświadczenia nie tylko w rodzimym kraju, ale i w innych, zagranicznych ośrodkach szkoleniowych. Oby więcej takich konferencji ! Brawo Kraków !
Tego typu konferencje można opisywać tylko na plus. Młodzi lekarze na początku swojej kariery są dużo bardziej ambitni, chcą posiąść jak najwięcej wiedzy i tego typu konferencje są dla nich świetnym rozwiązaniem. W różnych częściach świata leczenie niektórych chorób przebiega w inny sposób. Lekarze na takich konferencjach mogą poznać nowe, czasem niekonwencjonalne metody leczenia, które normalnie funkcjonują w innych regionach świata. Doskonałą opcją, którą można rozważyć są staże zagraniczne. Wyjazd za granicę jest często najlepszym miejscem na naukę, nawet początkowa, a nowe doświadczenia mogą być “przywiezione” z powrotem i śmiało wdrażane w naszym lecznictwie. Poznanie nowych metod pozwoli wielu pacjentom zachowaniu chyba najważniejszego zmysłu. Oby tylko zwiększenie kompetencji młodych lekarzy w przyszłości przełożyło się również na zwiększenie dostępu do tych specjalistów, z czym jest spory problem. Taka kolej rzeczy byłaby dla naszych obywateli bardzo dobra ponieważ obecny czas oczekiwania na wizytę wiąże się oczywiście z pogłębieniem wszelkiego rodzaju wad...
Konferencje o profilu międzynarodowym nie należą do łatwych pod względem organizacji, dlatego też informacja o tym, że wydarzenie tej kategorii miało miejsce w naszym kraju może być powodem do zadowolenia. Jak czytamy, wydarzenie miało pięciuset uczestników z całego świata - to świadczy o randze wydarzenia, należy się więc cieszyć, że polska uczelnia medyczna była gospodarzem tak dużego, międzynarodowego spotkania. Myśl przewodnia wykładów nawiązująca do praktycznego ujęcia tematu to zawsze strzał w dziesiątkę, bowiem to właśnie aspekt praktyczny był, jest i zawsze pozostanie w centrum zainteresowań lekarzy praktyków, szczególnie na początku ich kariery, a takich właśnie młodych lekarzy rozpoczynających swoją karierę dotyczyło rzeczone spotkanie. Konferencje tego typu niewątpliwie są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i poglądów na wszelkie tematy związane z medycyną między młodymi ludźmi. To bardzo poszerza horyzonty i jest bardzo wskazane. Dzięki takim spotkaniom młodzi lekarze mają okazję wprowadzić do swojej codziennej praktyki rozwiązania, które sprawdziły się u rozmówcy. W ten sposób każy lekarz bardzo zyskuje, ponieważ staje się bogatszy o cudze doświadczenie. Należy więc organizować jak najwięcej tego typu wydarzeń. Mimo, że dyskusje między uczestnikami z różnych krajów niosą ze sobą bezsprzeczne korzyści, nie należy też zapominać o wartości edukacyjnej samych wykładów, jakie są prezentowane na takich konferencjach. Wydarzenia tego typu są z pewnością warte uwagi każdego lekarza i wzbogacają jego kwalifikacje.
Organizowanie takich konferencji to fantastyczny pomysł. Jest to wspaniała okazja by wymienić się doświadczeniami, innowacjami w postaci sprzętu czy metod leczenia ze specjalistami z całego świata. Z pewnością organizacja takiego przedsięwzięcia jest ogromnym wyzwaniem, ale cieszę się, że została ona przeprowadzona również w Polsce, a dokładniej w Krakowie. Cykliczność spotkań tak jak zostało wspomniane już wcześniej jest bardzo istotna ze względu na ciągły rozwój medycyny i możliwości udoskonalenia i podnoszenia kwalifikacji. Ja będąc studentką również uczestniczyłam w wielu konferencjach jako słuchacz i zdaję sobie sprawę jak wartościowe i pouczające mogą one być. Szczególnie istotny jest fakt do kogo dedykowana jest ta konferencja, a mianowicie do lekarzy podczas procesu specjalizacji oraz do 5 lat po jej uzyskaniu. Tematyka była bardzo obszerna, ponieważ obejmowała okulistyczną onkologię, operacje rogówki i refrakcji, zaćmę, jaskrę, siatkówkę oka. Jak widać problemy poruszane na konferencji nie są obce naszemu społeczeństwu i z pewnością wymagają dalszego rozwoju w celu udoskonalenia leczenia.