Minister zdrowia Adam Niedzielski uhonorował odznaką „Za zasługi dla ochrony zdrowia” tych, którzy w czasie pandemii najczęściej odpowiedzieli na apel publicznej służby krwi.
Co roku przeprowadza się ok. 1,5 mln przetoczeń krwi i jej składników. Zapotrzebowanie na krew zawsze jest ogromne. Dzięki ofiarności Honorowych Dawców Krwi, a jest ich każdego roku niemal 600 tys., można ratować ludzkie zdrowie i życie.
Tylko do końca III kw. 2022 r. liczba dawców krwi przekroczyła 577 tys., a donacji – milion. Dla porównania, w całym 2019 r. było to odpowiednio 614 tys. i 1,3 mln donacji. Pandemia COVID-19 dotknęła także krwiodawstwo, jednak nawet w tym okresie liczba dawców krwi utrzymywała się na podobnym poziomie – ok. 600 tys., a donacji – 1,3 mln.
W 2020 r., przy wstrzymanych zabiegach i operacjach planowanych, krew przekazywana była wyłącznie w stanach nagłych oraz do leczenia pacjentów wymagających stałego leczenia krwią i jej składnikami (głównie hematoonkologicznych). Średnia dzienna liczba wydań Koncentratu Krwinek Czerwonych (najczęściej wykorzystywanego składnika krwi w lecznictwie) wynosiła wówczas 2,5 tys. jednostek. W 2022 r., przy powrocie placówek do pełnego zakresu świadczenia usług medycznych, już 4,2 tys.
W 2020 roku, w roku wybuchu pandemii, choć nieznacznie spadła liczba pobranych donacji krwi i jej składników, to aż o 30 proc. (w porównaniu z 2019 r.) wzrosła liczba pobranych donacji osocza. Było to spowodowane dużym zapotrzebowaniem na osocze od ozdrowieńców wykorzystywanego w terapii chorych na COVID-19. Największe zapotrzebowanie było w pierwszym tygodniu listopada 2020 r. – do szpitali wydano 2,6 tys. jednostek osocza od ozdrowieńców, a w październiku 2020 r. – dokładnie 2 634 jednostek.
Krwiodawcy wiedzą, jak ważna jest krew i jej składniki w ratowaniu zdrowia i życia pacjentów. Minister zdrowia Adam Niedzielski uhonorował odznaką „Za zasługi dla ochrony zdrowia” tych, którzy w czasie pandemii najczęściej odpowiedzieli na apel publicznej służby krwi. Niektórzy od marca 2020 r. do maja 2022 r. oddali ponad 24 litry krwi, a rekordzista – podczas 47 wizyt blisko 28 litrów.
– Chcemy docenić honorowych dawców krwi, którzy nawet w czasie pandemii COVID-19 aktywnie włączali się w oddawanie krwi i jej składników. Nieśli pomoc pacjentom zmagającym się z wirusem SARS-CoV-2 i wymagającym leczenia krwią i jej składnikami – mówił podczas uroczystości minister Adam Niedzielski.
Komentarze
[ z 0]