Ginekolodzy onkolodzy z Rosji uczestniczyli w warsztatach laparoskopii ginekologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. W kieleckim ośrodku rozwija się międzynarodowa szkoła chirurgii małoinwazyjnej.
To już piąte w tym roku mistrzowskie warsztaty endoskopowej chirurgii małoinwazyjnej organizowane przez Klinikę Ginekologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii dla ginekologów i ginekologów onkologów. W dwudniowych (21-22 listopada) kursach praktycznych oprócz lekarzy z Polski, którzy cyklicznie edukują się w ŚCO, uczestniczyli lekarze z Rosji (z Moskwy, Kazania i Syberii).
– To są warsztaty dla ginekologów onkologów, którzy mają już duże doświadczenie w chirurgii małoinwazyjnej. Wymieniamy się wiedzą i doświadczeniami nie tylko z kolegami z Polski, ale również z innych krajów. Jest to szeroko zakrojona akcja zmierzająca do tego, żeby stworzyć w Kielcach szkołę chirurgii małoinwazyjnej – wyjaśnia dr n.med. Marcin Misiek – kierownik Kliniki Ginekologii ŚCO i jednocześnie kierownik kursu. – Współpracujemy w tym zakresie z międzynarodowymi organizacjami i towarzystwami naukowymi, zapraszamy lekarzy z innych krajów, aby każdy z nas przekazał swoje doświadczenia i aby wspólnie rozwijać chirurgię małoinwazyjną. Chcemy pokazywać zarówno lekarzom, jak i pacjentom, że można tą chirurgią równie dobrze, jeśli nie lepiej, zoperować chorego.
>>>ZOBACZ TEŻ: Chirurdzy rekonstrukcyjni pomagają pacjentom okaleczonym przez nowotwory
Do każdego kursu są dobierani i kwalifikowani odpowiedni pacjenci, a zagraniczni lekarze uczestniczą w operacjach jako obserwatorzy i komentatorzy, ponieważ polskie przepisy nie pozwalają im na aktywny udział w operacji. Potem każdy z operowanych przypadków jest omawiany w międzynarodowym gronie.
Uczestnicy kursu wykonywali zabiegi z zakresu ginekologii onkologicznej (przede wszystkim u pacjentek z rakiem trzonu macicy) wraz z oznaczaniem węzłów wartowniczych, umożliwiające operacje oszczędzające w rejonie układu limfatycznego. Rocznie do ŚCO trafia około 200 pacjentek z rakiem trzonu macicy. – W tym nowotworze małoinwazyjna chirurgia endoskopowa jest złotym standardem, ponad 80 procent chorych jest w ten sposób operowanych – mówi dr Marcin Misiek.
Przeprowadzano także zabiegi laparoskopowe u pacjentek z mięśniakami macicy, guzami jajników, nadmiernymi krwawieniami. – Pokazujemy, że w przypadku schorzeń nieonkologicznych metody małoinwazyjne również są przydatne i powinny być rozważane w pierwszej kolejności, a dopiero wówczas, gdy nie można ich zastosować, powinna być brana pod uwagę metoda klasyczna. Chcemy zmienić nastawienie zarówno lekarzy, jak i pacjentów do chirurgii małoinwazyjnej i pokazać, że tam, gdzie to tylko jest możliwe, należy zaczynać od laparoskopii. Tutaj wspólnie zastanawiamy się nad tym, jak to zrobić, żeby zabieg przebiegł bezpiecznie, tak samo radykalnie jak operacja otwarta i żeby następnego dnia pacjentka mogła już wstać, jeść, a w kolejnej dobie opuścić szpital, jeśli tylko jej warunki fizyczne na to pozwolą.
Dr Farida Minullina z Moskwy mówi, że jest pod wrażeniem kieleckiego ośrodka: – Podziwiam możliwości specjalistyki, sprzęt, organizację pracy całego szpitala i działu patomorfologii, a także podejście do pacjentów. Tu nie może być pomyłek, błędów w leczeniu. Rozwój medycyny w Polsce jest ogromny, są nowoczesne technologie, ale najważniejsze jest to, że tu są dobrzy ludzie i jeśli ktoś potrzebuje pomocy, otrzymuje ją. Zapraszamy polskich kolegów do nas, do Moskwy, do Kazania. My też mamy się czym pochwalić – powiedziała.
>>>ZOBACZ TEŻ: Eksperci: Radioterapia to skuteczna, precyzyjna i bezpieczna metoda leczenia raka piersi
Do tej pory w warsztatach laparoskopii ginekologicznej w ŚCO uczestniczyli lekarze z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Rosji. – My również jeździmy do innych ośrodków. Jeśli ktoś gdzieś wprowadził coś nowego i ma w tym doświadczenie, chętnie się uczymy. Dziś świat się tak skurczył, że wymiana wiedzy jest możliwa, trzeba tylko chcieć – zaznacza dr Marcin Misiek.
Komentarze
[ z 0]