Operacje minimalnie inwazyjnego usunięcia tarczycy w asyście video, w porównaniu z metodą tradycyjną, powodują znacznie mniejszy uraz, szybsze gojenie, skrócenie czasu pobytu pacjenta w szpitalu oraz lepszy efekt kosmetyczny. Technikę tę, jako jedni z pierwszych w regionie, stosują lekarze ze szpitala Humana Medica Omeda w Białymstoku.

MIVAT, czyli Minimally Invasive Video-Assisted Thyroidectomy, to zabieg podobny do klasycznych operacji usunięcia tarczycy. Podstawową różnicę stanowi długość cięcia skórnego oraz wykorzystanie układu optycznego w celu wizualizacji pola operacji.

- W tym wypadku kamera wprowadzana jest poprzez niewielkie nacięcie o szerokości do 1,5 cm. Następnie, posługując się obrazem wyświetlanym na monitorze, zamyka się naczynia i odpreparowuje tkanki, po czym oba płaty tarczycy, jeden po drugim, zostają wyjęte na zewnątrz - opisuje chirurg Andrzej Kupisz z białostockiego szpitala Humana Medica Omeda.

Usunięcie tarczycy w asyście video przede wszystkim skutkuje nieporównywalnie mniejszym urazem. MIVAT pozwala także znacznie przyspieszyć gojenie i skrócić czas hospitalizacji (który wynosi maksymalnie 3 doby). 

Omawiana metoda stosowana jest przy występowaniu przerostu tarczycy (wolu guzowatym), we wczesnym etapie rozwoju schorzenia. - Z czasem bowiem płaty powiększają się do tego stopnia, że niemożliwe staje się wyjęcie ich poprzez tak mały otwór - dodaje Andrzej Kupisz.

Pacjenci na ogół zgłaszają się do lekarzy za późno - dopiero, gdy tarczyca zaczyna uciskać na tchawicę powodując duszenie czy krztuszenie. 

W przypadku przerostu tarczycy trudno mówić o grupach podwyższonego ryzyka. Profilaktyczne badania przechodzić powinni niemal wszyscy mieszkańcy Polski wschodniej, gdyż po wybuchu reaktora atomowego w Czarnobylu częstotliwość zachorowań wzrosła tu aż dziesięciokrotnie. A konsekwencją długotrwałego ignorowania problemu może stać się przejście nowotworu w stan złośliwy - podają lekarze ze szpitala Humana Medica Omeda w przekazanym materiale prasowym.

Operacja minimalnie inwazyjnego usunięcia tarczycy w asyście video jest w pełni refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.


Źródło: www.rynekzdrowia.pl