Jako jedyny ośrodek w Polsce lubelska Klinika Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej SPSK nr 1/UM otrzymała grant w programie HORIZON UE na realizację badań nad dziećmi z barwnikowym zwyrodnieniem siatkówki – SeeMyLife.
To duży sukces Kliniki, która jest głównym ośrodkiem w makroregionie zajmującym się leczeniem całego spektrum schorzeń wzroku u dzieci. Od kilku lat Klinika współpracuje także z Europejską Siecią Ośrodków Referencyjnych ds. chorób rzadkich oczu (ERN-EYE). Obecnie w lubelskim ośrodku zakończony został pierwszy etap badań przesiewowych wad refrakcji u dzieci w ramach inicjatywy „Dobrze widzieć”. Jednocześnie rozpoczęto prace nad ich kontynuacją.
Nad realizacją projektu SeeMyLife czuwać będzie prof. dr hab. Katarzyna Nowomiejska z Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej.
Badania w ramach przyznanego grantu prowadzone będą wspólnie z dr hab. Marzeną Samardakiewicz, prof. Uczelni i będą obejmowały stronę psychologiczną wspomnianej choroby.
Grant idzie w parze z publikacją, w której zespół Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej z Lublina odegrał kluczową rolę w przygotowaniu analiz epidemiologicznych i działań przeciwdziałających chorobom oczu, w tym niedowidzenia.
Zebrane dane pochodzą m.in. z Paryża, Madrytu, Zurychu, Moskwy, Dublina czy Triestu.
Czy czerwone światło będzie leczyć oczy?
Kolejne doniesienia mówią o tym, że relatywnie prosta i nieobciążająca pacjenta terapia z użyciem czerwonego światła może pomagać w różnych chorobach oczu – od tzw. jęczmieni czy gradówek, przez...
Komentarze
[ z 1]
Cieszę się, że w ostatnim czasie polska pediatria ulega znacznemu rozwojowi. Wiele oddziałów zostaje zaopatrzonych w nowy sprzęt, który ułatwia zarówno diagnostykę jak i leczenie. Ponadto modernizowane są sale oddziałowe, tak aby były jak najbardziej przystępne najmłodszym pacjentom. Nie ulega wątpliwościom, że odpowiednia atmosfera, która sprawia, że stres i napięcie u dziecka ulega redukcji sprawia, że dzieci mają dużo lepszy humor i nastawienie do całej terapii. W badaniach potwierdzono, że jeśli pacjent ma pozytywne myślenie, to sukces w terapii jest dużo bardziej prawdopdoobny.