Na nowych blokach operacyjnych, które oddano do użytku w szpitalu MCZ w Lubinie, na szeroką skalę zastosowano powierzchnie dotykowe z miedzi przeciwdrobnoustrojowej. Nowoczesne bloki operacyjne będą służyć pacjentom Oddziału Okulistycznego i Laryngologicznego.

Renomowane szpitale na całym świecie coraz częściej wymieniają wybrane powierzchnie dotykowe na wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej Cu+. Jest to bowiem prosta i skuteczna metoda uzupełniająca standardowe procedury szpitalne w zakresie czyszczenia i dezynfekcji, pozwalająca na minimalizowanie ryzyka zakażeń takimi mikroorganizmami, jak np. gronkowiec złocisty i beztlenowce C. difficile.

W Polsce placówką medyczną najbardziej kompleksowo wyposażoną w elementy dotykowe z miedzi przeciwdrobnoustrojowej (tj. klamki, poręcze łóżek, pochwyty łazienkowe, stojaki do kroplówek, wózki medyczne, poręcze czy łączniki i gniazda elektryczne) jest Oddział Nefrologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. Dzięki współpracy z Europejskim Instytutem Miedzi w 2015 roku miedziane elementy trafiły także na Oddziały Intensywnej Terapii i Anestezjologii oraz Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego w szpitalu Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie.

Lubińska placówka poszła teraz o krok dalej – w otwartych blokach operacyjnych również zamontowano powierzchnie dotykowe i elementy wyposażenia wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej. W szpitalu przeprowadzono modernizację i adaptację tej części budynku, tzn. przeniesiono na 7 piętro dwie sale operacyjne dotychczas funkcjonujące na 8 piętrze i stworzono Blok Operacyjny składający się w sumie z czterech sal.

Zostały one kompleksowo wyposażone w sprzęt medyczny z powierzchniami dotykowymi z miedzi Cu+ (m.in. tablice poborów gazów medycznych, kolumny chirurgiczne i anestezjologiczne, panele nadłóżkowe, lampy operacyjne, stoliki zabiegowe oraz wózki medyczne), ale także w klamki i uchwyty z miedzi przeciwdrobnoustrojowej, miedziane wysięgniki kroplówek czy osprzęt elektryczny (włączniki i gniazdka elektryczne) z Cu+. Powierzchnie z miedzi przeciwdrobnoustrojowej zastosowano w najbardziej newralgicznych i najczęściej dotykanych miejscach.

- Już od dłuższego czasu planowaliśmy kompleksowo wyposażyć blok operacyjny w powierzchnie z miedzi aktywnej, bardzo się cieszę, że udało się zrealizować ten projekt - mówi Piotr Milczanowski, prezes zarządu Miedziowego Centrum Zdrowia. – Jesteśmy chyba pierwszą w Polsce placówką, w której na tak dużą skalę zastosowano powierzchnie z miedzi przeciwdrobnoustrojowej w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia pacjenta podczas operacji. Cały czas staramy się wdrażać najnowsze rozwiązania, które pozwolą skuteczniej chronić naszych pacjentów i personel przed zakażeniami. Lubiński MCZ dba o spełnianie wysokich standardów bezpieczeństwa i jakości świadczonych usług, czego efektem jest status szpitala akredytowanego potwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia.

Rozprzestrzenianie się infekcji poprzez często dotykane powierzchnie (zwłaszcza w szpitalach i ośrodkach zdrowia) stanowi dla współczesnej opieki zdrowotnej źródło poważnych obaw. Miejsca te mogą ulec ponownemu zanieczyszczeniu patogenami już w ciągu kilku minut od czyszczenia. Zachorowania w szpitalach spowodowane zakażeniami bakteryjnymi stanowią 35-80 proc. wszystkich zakażeń. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w krajach zachodnich co najmniej 7 na 100 hospitalizowanych osób jest ofiarą zakażeń szpitalnych. Wskaźnik ten wzrasta do 30 proc. u pacjentów na oddziałach intensywnej opieki medycznej.

- Szpitalne sale operacyjne to miejsca, gdzie szczególnie ważne jest zachowanie najwyższych standardów higienicznych. To właśnie tutaj w pierwszym rzędzie warto wdrażać wszelkie rozwiązania, które pomogą ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się patogenów. Powierzchnie dotykowe wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej doskonale zwalczają drobnoustroje powodujące groźne dla zdrowia i życia zakażenia – mówi Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi. Jak dowodzą badania, stosowanie miedzi w placówkach medycznych zmniejsza ryzyko zakażeń nawet o 58 proc.