Setki literackich pozycji książkowych trafi do pacjentów szpitali, dla których organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Zbiórkę zorganizowali pracownicy urzędu marszałkowskiego.
Zbiórka książek wśród pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie oraz delegatur w Ciechanowie, Ostrołęce, Siedlcach, Płocku i Radomiu rozpoczęła się latem ubiegłego roku. Zbierano książki nowe i używane, ale w bardzo dobrym stanie, dla małych i dużych pacjentów. Jak zawsze przy tego typu inicjatywach, których przesłaniem jest pomoc innym, akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem urzędników, którzy chętnie podzielili się ciekawymi egzemplarzami. Książki już trafiają do szpitali.
- Niestety, badania pokazują, że czytamy coraz mniej. Dotyczy to również dzieci, które chętniej sięgają po gry niż po książki. Warto więc na każdym kroku promować czytelnictwo. Mamy nadzieję, że dzięki książkom, które trafią do pacjentów pobyt w szpitalu stanie się choć trochę łatwiejszy i przyjemniejszy – podkreśla rzeczniczka urzędu marszałkowskiego Marta Milewska.
Komentarze
[ z 2]
W szpitalu każdy sposób jest dobry, aby zabić nudę i zapomnieć o chorobie. Dotyczy to zwłaszcza dzieci. Szpital nie musi kojarzyć się wyłącznie negatywnie. Sam, jako pacjent, przekonałem się, że gdy panuje dobra atmosfera i widać, że szpital dba nie tylko o zdrowotne potrzeby, pacjenci bardzo doceniają ten dodatkowy wysiłek. Często jest to trudne do zrealizowania ze względu na brak czasu i pieniędzy, ale w niektórych szpitalach pracują "ciocie" i "wujkowie", którzy dbają o komfort psychiczny małych pacjentów.
Dodatkowe działania mające na celu zmniejszenie stresu związanego z chorobą i brakiem opiekuna u dzieci jest bardzo ważne. Można śmiało przyznać, że jest to istotny element terapii. Wszyscy wiemy jakie szkody stres może wyrządzić w naszym organizmie. Cieszę się również z faktu, że coraz więcej ośrodków leczniczych akceptuje obecność rodzica przez całą dobę. Stanowi to ogromną ulgę dla małego pacjenta, który może skupić się na walce z chorobą. Książki także stanowią element odciągający uwagę od bólu oraz mają oczywiście wartość edukacyjną.