Retinopatia cukrzycowa jest główną przyczyną utraty wzroku u ludzi na całym świecie. Hiszpańskie przedsiębiorstwo Retinset opracowało nowy produkt leczniczy w postaci kropli do oczu, który może pomóc rozwiązać ten problem, a dzięki wsparciu ze środków UE już wkrótce rozpoczną się pierwsze badania kliniczne.

W grupie osób dorosłych w wieku produkcyjnym retinopatia cukrzycowa stanowi główne powikłanie cukrzycy, będąc jednocześnie wiodącą przyczyną utraty wzroku. Na chorobę tę cierpi około 110 milionów ludzi na całym świecie, w tym od 3 do 4,1 % Europejczyków.

Chociaż wczesne stadia retinopatii cukrzycowej przebiegają zwykle bezobjawowo, wraz z postępem choroby mogą pojawić się objawy w postaci neurodegeneracji siatkówki, wysięku siatkówkowego i zamknięcia światła naczynia. Towarzyszą temu problemy takie jak nieostre widzenie, podwójne widzenie, trudności w czytaniu, plamki lub męty ciała szklistego w polu widzenia, a także zwężenie pola widzenia.

Okulista może wykryć chorobę już na bardzo wczesnym etapie. Jednak dostępne obecnie metody leczenia, które polegają na iniekcji doszklistkowej lub zastosowaniu lasera, są dosyć agresywne i wiążą się z poważnymi skutkami ubocznymi. Ponadto zwykle są stosowane w zaawansowanym stadium choroby. Dlatego od momentu postawienia diagnozy do wystąpienia pierwszych objawów jedyne, co pacjent może zrobić, to kontrolować poziom glukozy i ciśnienie krwi.

Krople do oczu zwalczają neurodegenerację siatkówki

„Nasz produkt leczniczy RetinDR jako pierwszy przychodzi tym pacjentom z pomocą. Dostępny w postaci kropli do oczu produkt RetinDR jest preparatem okulistycznym przeznaczonym do stosowania miejscowego, który skutecznie zapobiega postępowi choroby i odwraca progresję objawów neurodegeneracji siatkówki wywołanych cukrzycą”, mówi Marta Guerrero, uczestniczka finansowanego ze środków UE projektu RetinDR oraz współzałożycielka i prezeska firmy Retinset. Przedsiębiorstwo, będące spółką spin-off Medical Mix (strona internetowa w języku hiszpańskim), opracowuje kilka produktów stosowanych w leczeniu chorób oczu spowodowanych zwyrodnieniem nerwowo-naczyniowym, takich jak jaskra.

Przełomowa postać leku

Guerrero, profesor nadzwyczajna farmacji i technologii farmaceutycznej na Uniwersytecie w Barcelonie dodaje: „Kluczem do sukcesu naszego projektu było zwiększenie zdolności leku do penetracji oka i dotarcia do siatkówki – wewnętrznego płaszcza oka pokrywającego tylną część gałki ocznej i odpowiadającego za widzenie. Opracowaliśmy platformę do stworzenia receptury, która umożliwia kroplom do oczu przenikanie przez fizjologiczną barierę aż do siatkówki”.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Badaczka zauważa, że projekt pomógł zespołowi w osiągnięciu strategicznych celów. Należą do nich: wykonanie wszystkich badań przedklinicznych, które muszą odbyć się przed dopuszczeniem leku do badań z udziałem ludzi i rozpoczęciem badań klinicznych fazy 1, w ramach których oceniane będzie bezpieczeństwo stosowania leku u ludzi.

„Otrzymaliśmy już informacje kliniczne od pierwszych pacjentów, którym lek RetinDR ma być podany. Wyniki są bardzo obiecujące. Opracowaliśmy silnie oddziałujący, bezpieczny, skuteczny i stabilny preparat o wysokiej jakości, którego proces wytwarzania został zaprojektowany w sposób możliwie optymalny”.

Przygotowane w ramach projektu badanie rynku oraz biznesplan pozwoliły zespołowi na dokładniejsze określenie potencjalnego rynku odbiorców kropli do oczu, w tym przyszłych konkurentów i technologie. Dzięki projektowi zwiększyła się również widzialność firmy, a stało się to za sprawą uruchomienia strony internetowej oraz uczestnictwa w 2019 roku w jednym z największych w świecie nauk przyrodniczych europejskich wydarzeń partnerskich BIO-Europe Fall.

„Płynące do nas z pierwszej ręki informacje zwrotne pomogły nam dowiedzieć się, jakie aspekty produktu RetinDR najbardziej interesują inwestorów i społeczność naukową”, stwierdza na koniec Guerrero i dodaje:

„Oddając w ręce pacjentów lek w postaci kropli do oczu, wprowadzamy na rynek wyjątkowe rozwiązanie dla wszystkich osób cierpiących na retinopatię cukrzycową, której leczenie we wczesnym stadium było dotąd niemożliwe”.

© Unia Europejska, [2020] | źródło: CORDIS