Jedyne w Polsce Centrum Leczenia Artrogrypozy w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie wykonuje już plastykę dłoni małych pacjentów. Dwa pierwsze zabiegi ustawiające kciuki w odpowiedniej pozycji wykonano u 1,5-rocznej Mai i 6-letniego Igora.

Operacje przeprowadził ortopeda – dr hab. Bartłomiej Kowalczyk we współpracy z dr Andreą Jester, chirurgiem plastycznym z Birmingham (UK).

Artrogrypoza to zespół wrodzonych przykurczów mięśni stawowych, które w zależności od odmiany choroby występują w różnych konfiguracjach. Przyczyną są zmiany zachodzące jeszcze w życiu płodowym dziecka. Leczenie zabiegowe i rehabilitacja nastawione są na umożliwienie prawidłowego rozwoju (wstawania, chodzenia, chwytania), a docelowo samodzielnego funkcjonowania w dorosłym życiu.

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie na stałe leczy się ponad 200 pacjentów z artrogrypozą, a każdego roku trafia tu około 20 kolejnych dzieci z z całej Polski. – Mamy bardzo satysfakcjonujące wyniki w leczeniu zniekształceń stawów kończyn dolnych oraz stawów łokciowych i nadgarstka. Brakowało nam możliwości korekcji przykurczy palców. Dzięki współpracy z Ośrodkiem Chirurgii Ręki w Birmingham w Wielkiej Brytanii tę barierę również udało się pokonać – mówi dr hab. Bartłomiej Kowalczyk, kierownik Centrum Leczenia Artrogrypozy USDK. – Operacje kciuków to kolejny krok w rozwoju Centrum i szansa na poprawę jakości życia naszych pacjentów.


Źródło: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie