W ostatnim czasie w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie pacjentowi z pseudoachondroplazją, czyli niedoborem wzrostu, lekarze z Oddziału Ortopedii sukcesywnie podnoszą wzrost. Już 2 lata temu u dziecka zostały zastosowane zewnętrzne fiksatory, którymi wydłużono obie kości udowe. Metoda ta jest o tyle niekomfortowa, że fiksatory są umieszczone na zewnątrz, wzdłuż ciała.
Jak poinformował Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum, obecnie zastosowano nową metodę, polegającą na implantacji do wewnątrz obu kości piszczelowych gwoździ magnetycznych sterowanych przez zewnętrzny induktor impulsem magnetycznym, co wydłuża każdą kończynę o 1 mm dziennie. Jest to bezbolesne i bardziej komfortowe dla pacjenta w codziennym funkcjonowaniu niż użycie wcześniejszych zewnętrznych fiksatorów. Łącznie uzyskano w obu metodach podwyższenie wzrostu o 11 cm.
Z informacji uzyskanych od firmy dystrybuującej gwoździe magnetyczne wynika, że lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego są pierwszymi w Polsce, którzy podjęli się podwyższania wzrostu tą metodą u pacjenta pediatrycznego. Operację wykonał zespół ortopedów pod kierownictwem dr. Krzysztofa Miklaszewskiego.
Pseudoachondroplazja jest autosomalną, dominującą chorobą genetyczną przebiegającą z niskim wzrostem. Długość ciała jest często prawidłowa po urodzeniu, a niskorosłość staje się widoczna pod koniec 2. lub 3. roku życia. Wzrost dorosłego pacjenta osiąga od 90 do 145 cm. Skrócone są głównie kończyny. Obserwuje się także wiotkość stawową, a zwyrodnienie stawów rozwija się później niż w achondroplazji lub hypochondroplazji. Nie stwierdza się dysmorfii twarzy. Choroba spowodowana jest mutacjami w genie COMP kodującym białko istotne dla prawidłowego rozwoju układu kostno-szkieletowego.
Komentarze
[ z 2]
To świetnie, że w naszym kraju przeprowadza się różnego rodzaju innowacyjne metody terapeutyczne, które pozwalają pacjentom na podniesienie jakości życia. W wielu przypadkach nawet niewielka zmiana, jest w stanie sprawić ogromną zmianę w codziennym funkcjonowaniu. W każdej dziedzinie medycyny, a więc i ortopedii dokonuje się wielu przełomowych rzeczy w ostatnich latach, co pokazuje, że cały czas dochodzi do jej rozwoju, i możliwe jest dokonanie takich operacji czy zabiegów, które nawet w niedalekiej przyszłości były niemożliwe. W wielu przypadkach osobom z rzadkimi chorobami udzielenie odpowiedniej wielospecjalistycznej pomocy jest dosyć trudne, z uwagi na złożoność schorzeń. Miejmy nadzieję, że na przestrzeni lat ulegnie to sporej zmianie, między innymi dzięki takim działaniom.
Ortopedia dziecięca w ostatnich latach staje przed dosyć sporym wyzwaniem, co związane jest z coraz częściej występującymi wadami postawy związanymi z nieprawidłowym trybem życia. Stanowczo zbyt mała liczba młodych osób bierze udział w zajęciach wychowania fizycznego, a także różnego rodzaju spotkaniach pozalekcyjnych na których uprawia się sport. Dodając do tego liczne godziny spędzone w pozycji siedzącej, a także przemieszczanie się tylko przy udziale samochodów czy komunikacji miejskiej przyczynia się do do nieprawidłowego kształtowania się kręgosłupa w okresie wzrostu i rozwoju.