Ortopedzi z Włoch szkolili się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach z miniinwazyjnych technik operacyjnych, w protezoplastyce stawu biodrowego.
Lekarze z Verony: prof. Alberto Momoli z asystentem, wzięli udział w trzech zabiegach operacyjnych. – Dzięki temu mogli obejrzeć preferowane przez nas i obecnie jedne z szybciej rozwijających się technik miniinwazyjnych, porównać stosowane techniki i implanty – tłumaczy doktor nauk medycznych Paweł Skowronek – kierownik Kliniki Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
W zabiegach brali udział również obserwatorzy z Niemiec, których wizyta związana była z rozwojem międzynarodowego programu szkolenia, na temat dostępu miniinwazyjnego przedniego, dla lekarzy ze świata i Europy.
Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, gdzie działa ośrodek szkoleniowy w protezoplastyce stawów. Zespół Kliniki Ortopedii jest jednocześnie najbardziej doświadczonym w technikach miniinwazyjnych w kraju. Włosi są kolejną grupą, która szkoliła się w WSzZ. Wcześniej, w podobnych kursach, w szpitalu w Kielcach, uczestniczyli ortopedzi m.in.: z Niemiec, Bułgarii, Łotwy.
Ortopedzi z WSzZ, pod kierownictwem dr Pawła Skowronka, szkolą również europejskich lekarzy, w trakcie wyjazdowych treningów, konferencji i sympozjów, organizowanych głównie w Niemczech i Niderlandach.
Klinika Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej WSzZ jest miejscem, gdzie ponad 97% protezoplastyk jest wykonywanych wyłącznie za pomocą technik miniinwazyjnych. Jak powtarzają lekarze, są one korzystne zarówno dla pacjenta, jak i szpitala. Mniejsze uszkodzenie tkanek powoduje, że chory krócej przebywa w szpitalu, a jego rehabilitacja jest szybsza i efektywniejsza, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po zabiegu. Ponad to, czas operacji jest krótszy, a więc i narażenie na różne czynniki okołooperacyjne jest mniejsze.
Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach
Komentarze
[ z 0]