Chirurdzy naczyniowi z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wykonali kolejny, innowacyjny zabieg. 72-letniej pacjentce z obciążeniami, która wymagała bardzo ciężkiej operacji, wszczepili stentgraft zaprojektowany dla Niej indywidualnie.

Dr n . med. Jarosław Miszczuk – kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Naczyniowej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym wyjaśnia, że zespół – dzięki postępowi techniki – zamiast stentgraftu z odgałęzieniami, założył chorej stentgraft z tak zwaną „dookólną fenestracją”.

W praktyce oznacza to – jak tłumaczy specjalista, że „wycięcie” w tkaninie stentgraftu, pozwoliło na jednoczesne zaopatrzenie z jednego wycięcia, czterech tętnic: nerkowych, kreskowej górnej oraz pnia trzewnego. Uchroniło to pacjentkę przed długą i ryzykowną operacją. Po zabiegu, mogła wyjść do domu ze szpitala, następnego dnia.

Jarosław Miszczuk wyjaśnia, że tego tupu operacje są rekomendowane dla chorych zbyt obciążonych, aby przejść zabiegi stentowania aorty z odgałęzieniami. To również zabieg dla osób, które wymagają krótkiego czasu operacji i którzy mają jakąś nietypową anatomie, której nie można zaopatrzyć stentgraftami produkowany seryjnie.

Zabieg wykonany, przez chirurgów naczyniowych z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach był prawdopodobnie pierwszym w Polsce.

Zespół Klinicznego Oddziału Chirurgii Naczyniowej w WSzZ wykonuje rocznie około: 1500 operacji z czego 100 zabiegów to wszczepienie stentgraftów podnerkowych i około 30- 40 w innej lokalizacji w tym branczowych i fenestrowanych. Na oddział trafiają pacjenci z całego województwa świętokrzyskiego.

Chirurdzy naczyniowi z Kielc wykonali również dwie operacje wszczepienia stentgraftów tętniaków łuku aorty – tego typu zabiegi wykonuje zaledwie kilka ośrodków w kraju.


Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolonego w Kielcach