Analiza przez algorytmy sztucznej inteligencji danych obrazowych uzyskanych podczas badania rezonansem magnetycznym pozwoli szybko ocenić ryzyko powstania urazu ścięgna Achillesa. Procedura badania i wstępnej diagnozy z wykorzystaniem technologii opracowanej przez polską firmę trwa zaledwie 15 min. Dzięki automatyzacji analizy danych badanie jest niskokosztowe, a lekarz musi tylko potwierdzić lub wykluczyć diagnozę.

– Diagnostyka ścięgien jest bardzo niszowym rozwiązaniem. Głównie skupia się na diagnostyce pourazowej. Jest dość trudna ze względu na komplementarność różnych metod obrazowania. Jeżeli przychodzi pacjent z urazem, to diagnostyka oparta jest na badaniu lekarskim. Diagnostyka obrazowa zazwyczaj używana jest wtedy, kiedy są pewne wątpliwości. Natomiast nie ma żadnej rutynowej diagnostyki, która pozwalałaby problemy związane ze ścięgnami wykrywać w sposób przesiewowy, rutynowy i codzienny. Badania rezonansem magnetycznym są dość drogimi badaniami, a dostarczają najlepszej informacji na temat tkanek ścięgnistych – wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Innowacje Bartosz Borucki, współzałożyciel i prezes zarządu Smarter Diagnostics.

Rozwiązanie SmarterAchillesMRI, które tworzy polska spółka, jest oprogramowaniem, które ma służyć ocenie ścięgna Achillesa przy użyciu obrazowania rezonansem magnetycznym i wykorzystaniu algorytmów konwolucyjnych sieci neuronowych. Rozwiązanie ma przyspieszać pracę radiologa, a to specjalizacja, w której występują znaczne niedobory kadrowe. Technologia, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, ma zobiektywizować ocenę danych zebranych w badaniu ścięgna, dostarczając ją w formie wartości liczbowych. Tak zorganizowane badanie pozwala na bieżąco monitorować stan zdrowia, na przykład sportowców, i poprzez stałe porównywanie danych posłużyć za badanie przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania ryzyka kontuzji.

– Nasze badanie jest nakierowane na to, żeby poszukać patologii dotyczących tkanek ścięgnistych właśnie w ścięgnie Achillesa. To największe ścięgno w organizmie, w związku z tym wykonujemy badanie obrazowe w rezonansie magnetycznym dla obu nóg. Jest to bardzo krótka sekwencja, a więc szybkie i w związku z tym niskokosztowe badanie. Pacjent pojawia się w klinice, w placówce obrazowania medycznego i w ciągu 15 minut od momentu, kiedy wchodzi do placówki, dostaje wynik – mówi Bartosz Borucki.

Według badań EU Injury Database urazy powstające podczas wykonywania aktywności fizycznej stanowią ok. 18 proc. wszystkich urazów wymagających hospitalizacji. Z danych opublikowanych przez naukowców z Uniwersytetu Iowy wynika, że zerwanie ścięgna Achillesa jest najczęstszym zerwaniem ścięgna kończyny dolnej. Ostatnie badania wskazują na to, że takiego urazu doznaje 18 na 100 tys. pacjentów rocznie. U osób wysportowanych częstość występowania urazów ścięgna Achillesa waha się od 6 do 18 proc. Zdaniem twórców rozwiązania z badania przesiewowego powinni korzystać jednak nie tylko sportowcy.

– Dzięki połączeniu możliwości zrobienia szybkiego rezonansu magnetycznego z automatyczną oceną za pomocą sztucznej inteligencji, potwierdzaną tylko przez lekarza radiologa, takie badanie może być używane bardzo szeroko. Jest niedrogie, szeroko dostępne i, co najważniejsze, pozwala wykrywać patologie w tkankach ścięgnistych, nie tylko w ścięgnie Achillesa, ale tak naprawdę wszystkich tkankach ścięgnistych w całym organizmie, które mogą prowadzić do urazów tych tkanek. To również choroby metaboliczne, które widać w ścięgnach, problemy z żywieniem, problemy z trybem życia. W związku z tym wszyscy, którzy chcą unikać urazów ortopedycznych i zdrowo uprawiać jakąś aktywność sportową, powinni takie badanie wykonywać regularnie, przynajmniej raz w roku, żeby wyłapywać na wczesnym etapie zmiany, zanim dojdzie do urazów – twierdzi prezes Smarter Diagnostics.

Według MarketsandMarkets światowy rynek rozwiązań sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej wypracuje w 2023 roku 14,6 mld dol. przychodów. Do 2028 roku wzrośnie on do 102,7 mld dol. U największych dostawców rozwiązań do diagnostyki obrazowej coraz częściej obserwowany jest trend polegający na integracji sztucznej inteligencji ze swoimi systemami oprogramowania do obrazowania medycznego.


Źródło: Newseria