Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 10 do 16 marca, po raz trzeci w całej Polsce odbywały się bezpłatne badania w kierunku jaskry. Wszyscy chętni, którzy zgłosili się do wybranych placówek okulistycznych, mieli wyjątkową okazję – bez ponoszenia żadnych kosztów i bez wymaganego skierowania – wykonać specjalistyczne badania diagnostyczne, a w przypadku pozytywnego wyniku, zostali objęci fachową opieką.

Już po raz trzeci PTO zaprosiło lekarzy i pacjentów do udziału w ogólnopolskiej akcji bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry, realizowanej przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) i Sekcję Jaskry PTO, przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych. Inicjatorem akcji jest Prof. dr hab. n med. Iwona Grabska-Liberek, Kierownik Kliniki Okulistyki Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego SPSK im. prof. dr W. Orłowskiego w Warszawie, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Okulistyki, Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego

Ideą projektu jest przeprowadzenie badania przesiewowego w kierunku jaskry tj. badania budowy dna oka, grubości rogówki, ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz wywiadu lekarskiego u pacjentów, którzy nie odwiedzili okulisty co najmniej przez rok i nie są chorzy na jaskrę.

- W ubiegłym roku do projektu przystąpiły 72 placówki okulistyczne z całej Polski. W tym roku mamy zgłoszonych już 69 gabinetów, część nadal w trakcie weryfikacji, i liczba ta wciąż rośnie. Nasza wspólna walka o zdrowie Polaków już teraz przynosi wymierne rezultaty – mówi Prof. dr hab. n med. Iwona Grabska-Liberek. – W ubiegłych latach przebadaliśmy ponad 3500 pacjentów. Aż 40 procent z nich zostało skierowanych do dalszej diagnostyki jaskry – dodaje.

– Jaskra, w przeciwieństwie do zaćmy, jest chorobą nieuleczalną. Jednak wczesne leczenie pozwala zachować dobre widzenie, a jedynym obecnie znanym sposobem leczenia jaskry jest obniżanie ciśnienia wewnątrzgałkowego – komentuje Prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik, Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Prezes elekt Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. – Dlatego tak ważne jest, by pacjenci byli odpowiednio wcześnie diagnozowani i kierowani na leczenie farmakologiczne lub operacyjne.

Szacuje się, że w Polsce około miliona osób może chorować na jaskrę i tylko połowa z nich jest zdiagnozowana. Powodem jest niska świadomość społeczna, bezobjawowy przebieg choroby i brak wyraźnych objawów, np. bólowych.

Lista placówek medycznych zaangażowanych w tegoroczną edycję akcji jest dostępna na stronie: www.tydzienjaskry.pl.


Źródło: PTO