Botoks, kwas hialuronowy lub inne preparaty wstrzykiwane do skóry nie są kosmetykami - przypomina Główny Inspektorat Sanitarny.

– Planujesz poprawić swój wygląd? Pamiętaj, że produkt przeznaczony do wstrzykiwania lub wszczepiania do ciała ludzkiego nie jest kosmetykiem – tłumaczy GIS w informacji zamieszczonej na swojej stronie internetowej.

GIS przypomina, że botoks, kwas hialuronowy lub inne preparaty wstrzykiwane do skóry nie są kosmetykami i informuje konsumentów, że mają prawo wiedzieć, jaki produkt jest stosowany. - Zapytaj osobę wykonującą zabieg, czy używa spełniających przepisy produktów leczniczych lub wyrobów medycznych - radzi sanepid.

Jak już informowaliśmy wcześniej, Naczelna Izba Lekarska postulowała niedawno o stworzenie listy zabiegów medycyny estetycznej wykonywanych wyłącznie przez lekarzy.

- Taka lista była już przygotowana przez lekarskie towarzystwa naukowe związane z medycyną estetyczną, była również konsultowana z samorządem lekarskim. Niestety chyba nadal leży ona na biurkach urzędników ministerstwa, ponieważ nigdy nie weszła w życie — powiedział Klaudiusz Komor, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Samorząd lekarski tłumaczy, że uregulowanie zakresu procedur medycznych, które mogą wykonywać jedynie lekarze oraz przekazanie pacjentom wiedzy na temat bezpieczeństwa zabiegów medycyny estetycznej pozwoli im unikać przykrych konsekwencji zabiegów wykonywanych przez osoby, które nie posiadają wykształcenia lekarskiego a tym samym potrzebnych kwalifikacji i doświadczenia w przypadku wystąpienia powikłań leczenia.

W odpowiedzi na apel NIL, Ministerstwo Zdrowia poinformowało Polską Agencję Prasową, że katalog procedur medycyny estetycznej jest obecnie przedmiotem uzgodnień w ramach prac podzespołu senackiego.

- Wszystkie wymienione w nim procedury wchodzą w zakres specjalizacji lekarskich: dermatologia, wenerologia i chirurgia plastyczna, a także mogą być wykonywane po dodatkowym przeszkoleniu oraz uzyskaniu stosownego certyfikatu przez lekarzy posiadających prawo wykonywania zawodu – poinformował resort zdrowia.


Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny | NIL