Po odstawieniu leków ból ustępuje, zwykle przed upływem miesiąca od zaprzestania terapii.
Według Agencji, w okresie między 16 października 2006 r., a 31 grudnia 2013 r. opisano 33 przypadki ciężkich bólów stawów związanych z przyjmowaniem inhibitorów DPP-4, zgłoszonych do bazy danych działań niepożądanych leków FDA. 28 przypadków dotyczyło sitagliptyny (Januvia, Merck & Co., Inc.), która jest najczęściej stosowanym inhibitorem DPP-4 w Stanach Zjednoczonych (ponad 80% przepisywanych inhibitorów DPP-4, według rzecznika firmy Merck).
Pozostałe przypadki związane były ze stosowaniem saksagliptyny (Onglyza, AstraZeneca), linagliptyny (Tradjenta, Boehringer Ingelheim Pharmaceuticals), alogliptyny (Nesina, Takeda Pharmaceutical Company) i wildagliptyny (niesprzedawanej w Stanach Zjednoczonych).
Pacjenci zaczynali odczuwać bóle stawów od pierwszego dnia do kilku lat od rozpoczęcia przyjmowania leków. Dla 10 pacjentów ból był tak silny, że wymagali oni hospitalizacji.
Lekarze przepisują inhibitory DPP-4 w połączeniu z dietą i ćwiczeniami fizycznymi, aby zmniejszyć poziom glukozy we krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2. Są one stosowane z skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, takimi jak metformina, lub w monoterapii.
Więcej informacji na temat oświadczenia jest dostępnych na stronie internetowej FDA.
Źródło: medscape.com
Komentarze
[ z 4]
W Polsce jednak są to stosunkowo rzadko przepisywanie inhibitory DPP-4, znacznie rzadziej niż chociażby metformina. Natomiast taka obserwacja jest bardzo ważna, dla lekarzy, którzy je przepisują. Bóle stawów są bardzo przykre dla pacjentów, i pewnie ciężko byłoby je skojarzyć akurat z tymi lekami.
Nie ma leków, które nie wykazywałyby swoich działań niepożądanych- taka jest niestety cena farmakoterapii, którą płacą pacjenci. Dobrze, że ktoś zauważył tą zależność i można obserwować pacjentów przyjmujących inhibitory DPP-4 pod kątem bólów stawów.
Ciekawa informacja, można było się spodziewać, ze nowe leki z biegiem czasu ujawnią swoje działanie niepożądane. Niestety nic nie jest obojętne dla organizmu, trzeba się z tym liczyć. Pytanie tylko, w którą stronę przechyli się ta waga i czy skuteczność leku przewyższy ból pacjenta. Czas pokaże... Naturalny proces.
Szkoda.. Wiadomo, ze z czasem leki ujawniają swoje działanie niepożądane, ale niestety cukrzyca typu 2 jest plagą w dzisiejszych czasach :/ Coraz więcej ludzi choruje. Stara metformina też ma niezliczone działania niepożądane, nie wiem czy nie są gorsze od tych, które powoduje DDP-4. Czekam aż sytuacja się rozwinie.