15 maja rozpoczął się Europejski Tydzień Testowania (ETT). Kampania ma na celu zachęcenie społeczności w całej Europie do zjednoczenia się w celu popularyzacji testowania i promowania świadomości na temat korzyści płynących z wczesnego wykrywania HIV i wirusowego zapalenia wątroby WZW C.

Europejski Tydzień Testowania to kampania, która zachęca instytucje i organizacje partnerskie: rządowe, społeczeństwa obywatelskiego i działające w ochronie zdrowia w całej Europie do zjednoczenia się na jeden tydzień dwa razy w roku w celu zwiększenia wysiłków w zakresie testowania i promowania świadomości na temat korzyści płynących z wcześniejszych testów na zapalenie wątroby i HIV.

Rozpoczęta w 2013 roku inicjatywa stała się szeroko rozpoznawalnym europejskim wydarzeniem, do którego w każdym roku przystępują kolejne organizacje.

ETT zawsze odbywa się pod hasłem: Testować. Leczyć. Zapobiegać.

Obecnie ETT odbywa się dwukrotnie: wiosną (maj) i jesienią (listopad). Każdy kraj inaczej organizuje kampanię, ale cel jest jeden – popularyzacja testowania i zwiększenie dostępu i liczby wykonywanych testów, promowanie świadomości na temat korzyści płynących z wczesnego wykonywania testów w kierunku HIV i HCV.

Aktualne adresy punktów konsultacyjno-diagnostycznych w naszym kraju, w których można anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania wykonać test w kierunku HIV przez cały rok i dodatkowo w niektórych w czasie Europejskiego Tygodnia Testowania znajdują się na stronie aids.gov.pl w zakładce Testy na HIV.


Źródło: aids.gov.pl