W Trójmieście trwają Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. - Chorzy psychicznie są bardzo często postrzegane jako osoby niebezpieczne. Chcemy walczyć z tym stereotypem - mówią organizatorzy.

Chorych psychicznie od lat systematycznie przybywa. Z danych Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku wynika, że w latach 1990-2007 liczba chorych wymagających opieki ambulatoryjnej wzrosła o 119 proc., z 1629 do 3571 osób na 100 000 mieszkańców.

Jest lepiej, ale nie jest dobrze

Osoby, które dotknęła choroba, bardzo często są stygmatyzowane. - Jest trochę lepiej niż jeszcze kilka lat temu, ale wciąż nie jest dobrze - mówi Piotr Harhaj ze Stowarzyszenia Na Drodze Ekspresji. - Wokół chorób psychicznych wciąż pełno jest stereotypów. Osoby zmagające się z psychicznymi problemami wciąż są traktowane jako zagrożenie. A jeśli przeanalizujemy statystyki, okaże się, że większość przestępstw dokonują osoby bez diagnozy.

Tymczasem pod wpływem społecznego ostracyzmu chorzy jeszcze bardziej zamykają się w sobie. - Kiedy ktoś cały czas traktowany jest jako dziwak, wytyka się go palcami, to on jeszcze bardziej pogrąża się w kryzysie - mówi Harhaj.

Poszerzyć naszą wiedzę na temat chorób psychicznych mają Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. - Musimy na ten temat mówić jak najwięcej, żebyśmy w końcu przestali się bać. Może się przecież zdarzyć, że również w naszej rodzinie lub wśród naszych znajomych znajdzie się osoba z takimi problemami - mówi Herhaj.

Co w programie?

Dni Solidarności potrwają do piątku. W programie m.in. warsztaty, na których będzie można m.in. dowiedzieć się, jak pomagać chorym (wtorek, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni). Na środę zaplanowano Turniej Bowlingu dla uczestników pomorskich ośrodków wsparcia (godz. 10-13, Centrum U7 w Gdyni). Z kolei w piątek w godz. 10-13 Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku zaprasza na Trójmiejski Turniej Gier Planszowych dla pacjentów szpitala i osób chętnych.



Źródło: www.trojmiasto.gazeta.pl