Jak wynika z badania klinicznego prowadzonego przez Queen Mary University of London i University of Warwick prosta dieta śródziemnomorska w czasie ciąży nie zmniejsza ogólnego ryzyka powikłań u matki i dziecka, ale może zmniejszyć przyrost masy ciała w ciąży i ryzyko cukrzycy ciążowej.
Wyniki opublikowane w czasopiśmie PLOS Medicine i finansowane przez Barts Charity pokazują, że dieta śródziemnomorska ( zawierająca 30 g mieszanych orzechów spożywanych każdego dnia oraz oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia) spowodowała redukcję o 35% ryzyka zachorowania na cukrzycę w czasie ciąży, oraz średnio o 1,25 kg mniej przyrostu masy ciała w ciąży, w porównaniu do kobiet, które nie stosowały tej diety.
Badanie sugeruje, że dieta w stylu śródziemnomorskim może być skuteczną interwencją dla kobiet, które rozpoczynają ciążę z istniejącą wcześniej otyłością, przewlekłym nadciśnieniem lub podwyższonym poziomem lipidów.
Profesor Shakila Thangaratinam z Queen Mary University of London powiedziała: „To pierwsze badanie wykazujące, że kobiety w ciąży mogą skorzystać z diety w stylu śródziemnomorskim, aby zmniejszyć przyrost masy ciała i ryzyko cukrzycy ciążowej.
„Wdrożenie tej diety wydaje się być skuteczne i akceptowane przez kobiety. Obecne krajowe wytyczne dietetyczne nie uwzględniają w swoich zaleceniach kluczowych składników diety śródziemnomorskiej. Kobiety zagrożone cukrzycą ciążową powinny być zachęcane do wczesnego podjęcia działań w trakcie ciąży poprzez spożywanie większej ilości orzechów, oliwy z oliwek, owoców i nierafinowanych ziaren, przy jednoczesnym zmniejszeniu spożycia tłuszczów zwierzęcych i cukru ”.
Dr Bassel Wattar z University of Warwick i Queen Mary University of London powiedział: „Chociaż wykazano, że dieta w stylu śródziemnomorskim zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 i powikłań sercowo-naczyniowych w populacji ogólnej, do tej pory nie znaliśmy efektu takiej diety u kobiet w ciąży w znajdujących się w grupie wysokiego ryzyka i czy można ją dostosować w zależności od pochodzenia etnicznego populacji.
„Teraz wiemy, że kobiety w ciąży pochodzące z większych miast o podwyższonym ryzyku rozwoju chorób cywilizacyjnych mogą stosować się do diety śródziemnomorskiej, co może przynieść im ważne korzyści, w tym zmniejszyć przyrost masy ciała i zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej ”.
Jedna czwarta kobiet zachodzi w ciąże z istniejącą wcześniej otyłością, przewlekłym nadciśnieniem lub podwyższonym poziomem lipidów. Mogą one prowadzić do powikłań w trakcie trwania ciąży, w tym cukrzycy ciążowej i stanu przedrzucawkowego, który z czasem może przerodzić się w poważniejsze schorzenia wpływające na wiele narządów. Te matki i ich dzieci są również narażone na długotrwałe ryzyko cukrzycy i powikłań sercowo-naczyniowych.
Dieta w stylu śródziemnomorskim, bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, zmniejsza występowanie chorób sercowo-naczyniowych w populacji nieciężarnej. W czasie ciąży taka dieta może poprawić wyniki u matek i dzieci, ale do tej pory nie było to uwzględniane.
Badanie ESTEEM objęło 1252 kobiet z pięciu brytyjskich oddziałów położniczych. Przyszłe matki o różnych pochodzeniu, z różnymi metabolicznymi czynnikami ryzyka, w tym otyłością i przewlekłym nadciśnieniem, zostały losowo przydzielone do grupy otrzymującej standardową dietę lub dietę w stylu śródziemnomorskim. Dieta zawierała duże ilości orzechów, oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, owoców, warzyw, nierafinowanych ziaren i roślin strączkowych; umiarkowaną lub wysoką ilość ryb, niewielkie lub umiarkowane ilości drobiu i produktów mlecznych oraz małe ilości czerwonego i przetworzonego mięsa. Ponadto unikano słodkich napojów, fast foodów oraz produktów zawierających tłuszcze zwierzęce.
Pomimo poprawy odnośnie cukrzycy ciążowej i przyrostu masy ciała, nie odnotowano poprawy w innych ważnych powikłaniach ciąży, takich jak wysokie ciśnienie krwi, stan przedrzucawkowy, poronienie.
Uczestnicy stosujący dietę śródziemnomorską zgłosili lepszą ogólną jakość życia niż ci w grupie kontrolnej, ale nie miało to wpływu na inne objawy, takie jak nudności, wymioty lub niestrawność.
Kiedy dane z badania powiązano z opublikowanymi danymi z hiszpańskiego badania z udziałem 874 kobiet w ciąży stosujących dietę śródziemnomorską, zespół zaobserwował podobnie duże zmniejszenie częstotliwości występowania cukrzycy ciążowej nawet o 33 procent, ale bez wpływu na inne wyniki.
Fiona Miller Smith, dyrektor generalny Barts Charity, powiedziała: „Wraz z rosnącymi problemami cukrzycy i otyłości u kobiet w ciąży, z chętnie wspieramy to badanie, którego celem jest zapobieganie tym zagrożeniom. Aby promować spożycie zdrowych produktów w czasie ciąży, uczestnicy otrzymywali różnorodne orzechy ( 30 g / dzień orzechów włoskich, orzechów laskowych i migdałów) i oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia (0-5 litrów / tydzień) jako główne źródło tłuszczy. Uczestnicy otrzymywali również zindywidualizowane porady dietetyczne w 18, 20 i 28 tygodniu ciąży.
Dieta została dostosowana kulturowo poprzez udzielanie porad kulinarnych poprzez specjalnie przygotowaną książkę kucharską, która włączyła elementy diety śródziemnomorskiej do lokalnej kuchni, opracowanej przez lokalną społeczność.
Badanie ma pewne ograniczenia, ponieważ opiera się na informacji zwrotnej od uczestników, bez użycia obiektywnych biomarkerów do pomiaru spożycia składników odżywczych. Zespół uzyskał również informacje na temat spożycia konkretnych produktów tylko od 40 procent uczestników w obu grupach, co ogranicza interpretację danych dotyczących ich spożycia.
Komentarze
[ z 0]