Właściwe zdiagnozowanie alergii pokarmowej to żmudny proces, który nie zawsze kończy się sukcesem. Innowacyjny test opracowany w ramach finansowanego ze środków UE projektu pozwala oznaczać przeciwciała przeciwko wielu alergenom pokarmowym jednocześnie - donosi Unijny Serwis Informacyjny Badań i Rozwoju (CORDIS).
Zwykła żywność, taka jak owoce, jajka czy orzechy, wywołuje reakcje alergiczne u milionów ludzi na całym świecie. Alergia pokarmowa występuje, gdy układ odpornościowy reaguje na nieszkodliwą substancję tak, jakby stanowiła ona zagrożenie, poprzez wytwarzanie przeciwciał IgE na powierzchni komórek efektorowych – mastocytów i bazofilów.
Przy kolejnym kontakcie z danym pokarmem alergen jest rozpoznawany przez IgE, a następnie uwalniane są substancje chemiczne, np. histamina, co powoduje objawy takie jak obrzęk warg i duszność. Objawy zwykle pojawiają się od 30 minut (objawy wczesne) do 24 godzin (reakcje opóźnione) po spożyciu pokarmu i mogą mieć różne nasilenie.
Nowe narzędzie diagnostyczne dla alergii pokarmowych
Biorąc pod uwagę, że rozpowszechnienie alergii pokarmowych rośnie bardzo szybko zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się, istnieje zapotrzebowanie na szybkie i dokładne metody diagnostyczne. Aby sprostać temu wyzwaniu, w ramach finansowanego ze środków UE projektu AllerScreening opracowano nowe narzędzie do diagnostyki alergii pokarmowych, które mierzy stężenie rozpuszczalnych IgE we krwi pacjentów.
Projekt AllerScreening połączył pięć zespołów klinicystów z dużym doświadczeniem w dziedzinie alergii pokarmowych i rozwijania nowych technologii diagnostycznych. Celem badaczy było promowanie stosowania metody wykrywania optycznego w rutynowych badaniach do użytku klinicznego.
Platforma AllerScreening wykorzystuje czytnik optyczny do wykrywania wiązania IgE z surowicy pacjenta z określonymi alergenami obecnymi w dołkach jednorazowego zestawu testowego. Jedną z głównych zalet systemu AllerScreening, w porównaniu z obecnie używanymi metodami wykrywania alergii, jest jego zdolność do multipleksowania.
„W przeciwieństwie do konwencjonalnych testów skórnych, test AllerScreening może wykryć przeciwciała przeciwko ponad 20 różnym białkom obecnym w 12 różnych pokarmach”, wyjaśnia badaczka María Garrido Arandia, która była zaangażowana w projekt. Ułatwia to diagnozowanie pacjentów z niecharakterystycznym wywiadem.
Zalety testu diagnostycznego AllerScreening
Walidacyjne badania kliniczne wykazały, że test AllerScreening charakteryzuje się czułością około 40 %, a jego swoistość to prawie 90 %. Wartości dla alergenów jaj i orzeszków ziemnych są jeszcze wyższe, co sprawia, że test jest konkurencyjny względem innych rozwiązań dostępnych na rynku.
Możliwość doboru alergenów wykorzystanych w teście AllerScreening pozwala na dostosowanie testu do zaleceń lekarza. Celem jest zaoferowanie możliwości wyboru panelu alergenów na podstawie wywiadu od pacjenta.
Test AllerScreening można dostosować do geograficznych różnic w występowaniu alergii pokarmowych poprzez odpowiedni dobór badanych alergenów. Dzięki temu możliwe będzie wdrożenie go w różnych regionach Europy, a także w innych częściach świata. Ponadto jego niska cena i łatwość użytkowania sprawiają, że może on być wykorzystywany także w systemach opieki zdrowotnej w krajach rozwijających się.
Co ważne, zastosowanie testu na początkowym etapie diagnostyki alergii pokarmowych pozytywnie wpłynie na dalsze postępowanie kliniczne. Dzięki temu rozwiązaniu koszty opieki zdrowotnej są niższe, a wysoka dokładność wyników zapewnia poprawę jakości życia pacjentów, ponieważ wiedzą, jakich rodzajów żywności powinni unikać.
„Przewidujemy, że AllerScreening nie tylko przyczyni się do wczesnego wykrywania alergii pokarmowych w punktach podstawowej opieki zdrowotnej, ale także umożliwi prowadzenie kolejnych badań immunologicznych nietolerancji pokarmowych”, podkreśla Garrido Arandia. Uważa się, że ścisłe monitorowanie zmian w zakresie nietolerancji żywności ułatwi pacjentom dbanie o siebie.
Komentarze
[ z 0]