Krew przepływa preferencyjnie do łożyska zamiast mózgu u płodów matek z cukrzycą, co ujawnia badanie przedstawione na EuroEcho-Imaging 2016.
Doroczne spotkanie European Association of Cardiovascular Imaging (EACVI), zarejestrowanego oddziału Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), odbyło się od 7 do 10 grudnia 2016 w Lipsku, w Niemczech.
„Wiemy, że cukrzyca u matki wpływa na narządy płodu", powiedziała główna autorka- dr Aparna Kulkarni, kardiolog dziecięcy z Bronx-Lebanon Hospital Centre w Nowym Jorku, w USA. „Niemowlęta urodzone przez matki z cukrzycą są czasami większe, zwłaszcza, gdy cukrzyca jest niekontrolowana, a łożysko jest większe. Te dane sugerują, że niektóre inne organy, takie jak trzustka i nerki płodu mogą ulegać zmianie."
We wcześniejszych badaniach doktor Kulkarni zidentyfikowała subkliniczne zmiany w mięśniu sercowym u płodów matek z cukrzycą. W obecnym badaniu zbadała ona, czy te płody miały zmiany w krążeniu krwi.
Do badania włączono 14 płodów matek z cukrzycą typu 1 lub 2 i 16 płodów matek bez cukrzycy (grupa kontrolna). Dziewięć matek z cukrzycą stosowało insulinę, trzy brały leki doustne, a dwie wykorzystywały samą dietę, aby kontrolować poziom glukozy.
Naukowcy wykorzystali echo serca płodu z użyciem metody Dopplera do pomiaru przepływu krwi do mózgu, lewej i prawej drogi odpływu krwi z serca, aorty i łożyska. Dane zostały podłączone do modelu komputerowego naśladującego krążenie płodu. Model ten został opracowany przez dr Patricię Garcia-Canadilla w laboratorium badawczym Physense dr Bart Bijnens na Uniwersytecie Pompeu Fabra w Barcelonie, w Hiszpanii.
Badania wykazały, że w porównaniu z płodami w grupie kontrolnej, u płodów matek z cukrzycą więcej krwi płynęło do łożyska, a odwrócona sytuacja była w krążeniu do mózgu. Podsumowując, płody matek z cukrzycą miały mniejszy opór w naczyniach łożyskowych, niższy dopływ krwi do tętnic w mózgu (mierząc promień tętnicy mózgowej), obniżoną proporcję przepływu krwi do mózgu w porównaniu do łożyska i niższą pojemność minutową serca.
Dr Kulkarni powiedziała: „Modelem obliczeniowym ekwiwalentu krążenia płodowego jest obwód elektryczny, gdzie istnieją opory. Łatwiejszy jest przepływ krwi do łożyska, a trudniejszy- przepływ krwi do mózgu".
Dr Kulkarni powiedziała, że łożysko u płodów matek z cukrzycą ma zmiany w naczyniach krwionośnych i wiadomo, że są one duże. Dlatego najprawdopodobniej otrzymuje ono więcej ukrwienia. Ale dodała, że niższa proporcja doprowadzanej krwi do mózgu jest ciekawym odkryciem i może mieć większe konsekwencje.
„Łożysko zostaje zabrane po urodzeniu dziecka, więc już nie jest wtedy częścią jego obiegu", powiedziała. „Ale to jest możliwe, że zmniejszone krążenie w mózgu w życiu płodowym może wpływać na dziecko przez całe życie. Nie wiemy wystarczająco dużo o tym, dlaczego ta redystrybucja przepływu krwi występuje lub jakie konsekwencje może to mieć. Potrzebne są dalsze badania, aby dowiedzieć się, czy to ma jakikolwiek długotrwały wpływ na zdrowie dziecka i czy coś można zrobić, aby temu zapobiec. "
Dodaje na koniec: „W chwili obecnej, nie sądzę, żeby jakiekolwiek zmiany powinny być dokonane w leczeniu kobiet ciężarnych z cukrzycą na podstawie tych ustaleń. Standardowe położnicze zalecenia dotyczące ścisłej kontroli glikemii i zdrowego stylu życia powinny być kontynuowane".
Źródło: medicalnewstoday.com
Komentarze
[ z 1]
Badanie na tak małej grupie probantów wydaje się mało wiarygodne, aby zdecydowanie móc wyrokować jakąś diagnozę i wysnuwać daleko idące wnioski. Niewątpliwie jednak wydaje się zastanawiające z jakiego powodu naczynia łożyska są promowane względem naczyń mózgu. Wydaje mi się, że przydałoby się również zbadać jakie konsekwencje może to nieść za sobą dla zdrowia i kondycji przyszłej matki. Wprawdzie nie mam wątpliwości co do tego, że dopływ glukozy wraz z krążeniem do układu i organizmu płodu jest o wiele bardziej istotny niż właściwe ukrwienie mózgu dorosłego już osobnika, to jednak wydaje się, że i ten fakt nie może pozostawać bez konsekwencji. Przydało by się to zbadać i być może poszukać takiego sposobu leczenia i kontroli glikemii w ciąży u kobiet z cukrzycą, aby rozkład krwi i stężeń cukrów między łożyskiem, a mózgiem był jak najbardziej korzystny dla obu stron i nie prowadził do żadnych niebezpiecznych dla zdrowia zmian, ani dalszych konsekwencji.