Badania prowadzone przez Uniwersytet w Birmingham wykazały, że pacjenci cierpiący na cukrzycę typu 2 i obstrukcyjny bezdech senny są bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia stanu, który prowadzi do ślepoty w przeciętnym okresie krótszym niż cztery lata.

Obturacyjny bezdech senny (obstructive sleep apnoea-OSA) jest stanem, w którym ściany gardła rozluźniają się i zwężają podczas snu, powodując chrapanie i przerywanie oddychania. Jest to powszechny stan u pacjentów z cukrzycą typu 2. Tymczasem retinopatia cukrzycowa - najczęstsza postać cukrzycowej choroby oczu - dotyka od 40 do 50 procent pacjentów z cukrzycą i jest główną przyczyną ślepoty w świecie zachodnim.

Poprzednie badania wykazały związek między OSA a retinopatią cukrzycową. Jednak przed tym badaniem, przeprowadzonym przez Uniwersytet w Birmingham, opublikowanym w American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, nie opublikowano analiz oceniających wpływ OSA na postęp retinopatii cukrzycowej u pacjentów z cukrzycą typu 2.

Współutor badania- dr Abd Tahrani z Instytutu Metabolizmu i Badań Układowych na Uniwersytecie w Birmingham, powiedział: "Pomimo poprawy poziomu glukozy, ciśnienia krwi i poziomu lipidów, retinopatia cukrzycowa pozostaje bardzo częstym zjawiskiem. Tymczasem OSA okazała się być bardzo częsta u pacjentów z cukrzycą typu 2, co nie jest zaskakujące biorąc pod uwagę fakt, że nadwaga przyczynia się do rozwoju obu tych stanów. Jednak większość pacjentów, którzy mają OSA, nie są świadomi, że cierpią na tę chorobę, więc może ona pozostać nierozpoznana przez wiele lat. Nasze badanie jest pierwszym, które prospektywnie zbadało wpływ OSA na retinopatię cukrzycową. Po pierwsze wykazaliśmy, że retinopatia cukrzycowa zagrażająca wzroku była częstsza u chorych na cukrzycę typu 2 i OSA w porównaniu z cukrzycą typu 2, ale bez OSA. Co ważniejsze, wykazaliśmy, że pacjenci z cukrzycą typu 2 i OSA, w porównaniu do osób tylko z cukrzycą, mają stwierdzane zwiększone ryzyko rozwoju zaawansowanej retinopatii cukrzycowej w okresie trzech lat i siedmiu miesięcy."

Badanie zostało przeprowadzone w dwóch klinikach diabetologicznych w szpitalach w Midlands i dotyczyło 230 pacjentów z cukrzycą typu 2.

W badaniu wykluczono wszystkich pacjentów, u których już rozpoznano OSA lub jakikolwiek rodzaj choroby układu oddechowego.

Pacjentów oceniano pod kątem retinopatii cukrzycowej przy użyciu specjalistycznego obrazowania siatkówki, podczas gdy OSA diagnozowano stosując domowy, wielokanałowy przenośny aparat krążeniowo-oddechowy.

Wyniki wykazały, że częstość występowania retinopatii cukrzycowej była większa u chorych na OSA (42,9%) w porównaniu z osobami bez OSA (24,1%).

W badaniu stwierdzono, że po kolejnym badaniu, średnio 43 miesiące później, pacjenci z OSA (18,4%) częściej mieli umiarkowaną lub ciężką retinopatię cukrzycową niż osoby bez OSA (6,1%).

Tymczasem badanie wykazało również, że pacjenci, którzy otrzymywali leczenie OSA przy użyciu maszyny połączonej z maską twarzową, która zapewnia ciśnienie, aby zapobiec zablokowaniu dróg oddechowych podczas snu, mieli mniejsze ryzyko rozwoju zaawansowanej retinopatii cukrzycowej w porównaniu z pacjentami, którzy nie otrzymywali takiego leczenia.

Dr Tahrani dodał: "Z tego badania możemy stwierdzić, że OSA jest niezależnym predyktorem progresji do umiarkowanej lub ciężkiej postaci retinopatii cukrzycowej u pacjentów z cukrzycą typu 2."

"Nasze odkrycia są ważne, ponieważ istotne jest zrozumienie patogenezy retinopatii cukrzycowej, w celu zidentyfikowania nowych metod leczenia. Kierując się naszymi badaniami ważne jest, aby lekarze prowadzący leczenie chorych na cukrzycę typu 2 zdawali sobie sprawę z tego, że ich pacjenci, którzy mają również OSA, są szczególnie narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia retinopatii, a zatem należy zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze. Lekarze powinni rozważyć badanie chorych na OSA, ponieważ patologia ta bardzo często występuje u pacjentów z cukrzycą typu 2".

Źródło: medicalnewstoday.com