Ponad 30 tys. specjalistów z całego świata dyskutowało m.in. o nowych technologiach umożliwiających skuteczniejsze monitorowanie i kontrolowanie chorób serca, a także o kolejnej generacji leków przeciwzakrzepowych i obniżających ciśnienie.

Spotkania miały miejsce na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego 2014 r w Barcelonie.

Najbardziej zaskakującym urządzeniem okazał się rozrusznik serca niewymagający baterii. Zaprezentowali go inżynierowie ze Szwajcarii.
Naukowcy skorzystali z mechanizmu komercyjnie dostępnego zegarka automatycznego. Zasada działania jest taka sama, jak w tym zegarku - ruch mięśnia serca uruchamia rotor, który obracając się, naciąga sprężynę. Ta zaś rozwijając się, napędza mikrogenerator elektryczny. Pierwsze eksperymenty przeprowadzono "na sucho". Później aparat wszczepiono świniom - działał doskonale.

O fantastycznym postępie mówią również specjaliści zajmujący się nadciśnieniem. Eksperymentalny lek LCZ696 (przygotowany przez firmę Novartis) obniża śmiertelność pacjentów z niewydolnością serca, aż o 20 proc. w porównaniu z obecnie stosowanymi lekami (standardem jest obecnie enalapryl). LCZ696 to dwa połączone leki. Jeden to wykorzystywany obecnie w leczeniu m.in. nadciśnienia walsartan (cząsteczka blokująca receptor angiotensyny). Druga część (nazywana AHU-377) ma inny mechanizm działania - blokuje enzym neprylizynę, potęgując działanie walsartanu.

Lekarze ocenili w połowie tego roku, że nowy lek jest tak dobry, że należy przerwać testy, kierując go do jak najszybszego zatwierdzenia.

Novartis chce uzyskać pozwolenie na wprowadzenie leku do obrotu w USA w tym roku. W Europie rozpocznie działania w 2015 r.

Kolejną wielką nowością w kardiologii jest trójwymiarowy, rzeczywisty model organu pochodzący z drukarki 3D. To rewolucja znacznie ułatwiająca przygotowanie do operacji wad strukturalnych serca, co gwarantuje choremu jeszcze większe bezpieczeństwo. Niedawno wykorzystano go podczas operacji naprawy zastawki serca w Centrum Badawczo-Rozwojowym American Heart of Poland w Bielsku-Białej.


Źródło: www.rynekzdrowia.pl