Jak wynika z raportu "Okulistyka i choroby oczu", opublikowanego w środę (11 lutego) w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie, co piąty niepełnosprawny Polak jest osobą niewidomą lub niedowidzącą. Co trzeci Polak nigdy nie był u okulisty, a 30 proc. nie posiada wiedzy na temat chorób siatkówki.
Najczęstszą przyczyną ślepoty są choroby siatkówki i zwyrodnienie plamki związane z wiekiem.
W swoim raporcie Fundacji na Rzecz Zdrowego Starzenia się postuluje, zwiększenie dostępności do wykrywania i leczenia schorzeń oczu oraz poprawę organizacji opieki okulistycznej.
Więcej: rynekzdrowia.pl
Komentarze
[ z 3]
Mamy coraz więcej osób cierpiących na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze. Są to główne przyczyny zwyrodnienia siatkówki przed 65 rokiem życia. Naczynia siatkówki ulegają zwyrodnieniu, a niedokrwiona siatkówka umiera, może też się odwarstwiać. Społeczeństwo polskie się starzeję, stale przybywa nam osób po 65 roku życia. Powoduje to , że lekarze coraz częściej spotykają się zw zwyrodnieniem plamki żółtej. Zaćma równiez występuje częściej, wynika to głównie z powszechności stosowania sterydoterapii i częstszego występowania cukrzycy. Wszystko to powoduje, że niedowidzenie lub slepota zdarzają się coraz częśćiej.
Wcale to takie dziwne nie jest, teraz co drugi pacjent mówi, że ma lub będzie mieć operację zaćmy lub "laserowanie" oczu. Retinopatia cukrzycowa i nadciśnieniowa to można powiedzieć istna plaga. Pacjenci źle kontrolują swoje choroby przewlekłe, więc ich powikłania zdarzają się bardzo często. Zaćmy też jest więcej, głownie przez sterydoterapię no i także cukrzycę. Zwyrodnienie plamki żóltej ównież jest coraz częstszą chorobą związaną z wydłużaniem się życia chorych. Ostatnio czytałem o rewolucyjnym sposobie poprawy wzroku u tych osób zwanych Argus II. Są to okulary przetwarzające bodźce wzrokowe na impulsy nerwowe i stymulujące komórki nerwowe siatkówki. Zainteresowanych odsyłam do strony : http://www.medicalnewstoday.com/articles/297150.php, http://www.manchester.ac.uk/discover/news/article/?id=14880.
Skoro choroby oczu stają się coraz częstszą przyczyną problemów zdrowotnych w społeczeństwie, dobrze w takim razie, że naukowcy skupiają swoją uwagę na tych problemach i starają się opracowywać sprzęty mające podnieść jakość życia niewidomych i niedowidzących. Zwłaszcza jeśli dążą przy tym do wykorzystywania najnowszych technologii. Jest to bardzo dobrą wiadomością. Zwłaszcza, że przy przedłużaniu czasu życia społeczeństwa coraz więcej ludzi będzie spotykać się z problemami ze wzrokiem. Dzięki skupieniu się naukowców i technologów nad problemami tych ludzi możliwe będzie zwiększenie komfortu i jakości życia pacjentów z problemami z widzeniem. Być może nawet pewnego dnia inżynierowie opracują urządzenia, które dadzą możliwość, aby prawidłowo funkcjonować w świecie pomimo nieprawidłowego funkcjonowania jednego ze zmysłów, Mam nadzieję, że w tym kierunku będziemy podążać. Zawsze lepiej jest zwiększyć szansę pacjentów na samodzielne funkcjonowanie niż dbać o zapewnienie opieki dla nich lub funduszów typu renty mających zapewnić im możliwość przeżycia na choćby najniższym możliwym do przeżycia poziomie. Zwłaszcza, że problemy ze wzrokiem mają też nieraz młode, inteligentne i sprawne (poza tą jedną wadą osoby), które w przypadku przywrócenia możliwości widzenia mogłyby sprawnie radzić sobie z funkcjonowaniem we współczesnym świecie.