Naukowcy z Iowa State University przebadali ponad 55 tys. osób w wieku 18-100 lat, aby ustalić, czy istnieje związek pomiędzy bieganiem – w jakiejkolwiek formie, także w wolnym tempie i tylko przez kilka minut dziennie – a długowiecznością. Do jakich wniosków doszli?
W czasie trwającej 15 lat obserwacji zmarło 3413 uczestników zmarło, w tym 1217 z powodu chorób układu krążenia.
Okazało się, że nawet bieganie poniżej 51 minut tygodniowo, na dystansie krótszym niż 6 mil, wolniej niż 6 mil na godzinę, 1-2 razy w tygodniu obniża ryzyko zgonu w porównaniu do niebiegania w ogóle. Biegacze mieli o 30 proc. niższe ryzyko zgonu z wszelkich przyczyn i 45 proc. niższe ryzyko śmierci z powodu chorób serca lub udaru mózgu. Żyli też średnio 3 lata dłużej niż osoby, które nie biegały.
– Korzyści z biegania są takie same bez względu na to, jak długo, daleko, często i szybko biegali uczestnicy. Już 10 minut biegu dziennie daje wymierne korzyści zdrowotne – podkreśla dr DC Lee, główny autor badania.
Źródło: www.medexpress.pl
Komentarze
[ z 5]
A w metrze warszawskim zakazali ostatnio biegać ;)
10 minut dziennie - przekonaliście mnie!
Kiedyś to biegałem ciągle do autobusu, teraz przez samochód, to już niestety nie ;)
każdy ruch, nawet w ramach rekreacji jest korzystny szczególnie , że coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia
Bieganie to rodzaj ruchu nie wymagający wielkich sprzętowych przygotowań, ani wydawania ogromnych sum na niekoniecznie potrzebny zawsze sprzęt. Tak naprawdę, aby zapewnić sobie komfort ruchu potrzebujemy tylko dobrych butów, przeznaczonych specjalnie do biegania. To wydatek, którego przez dość długi czas nie będzie trzeba powtarzać, warto więc zainwestować we własną wygodę i kupić dobre buty renomowanej firmy. Cała reszta, a więc ubranie, to kwestia upodobania. Ważne by strój był wygodny, odprowadzał wilgoć ze spoconej skóry, a w chłodniejsze dni, szczególnie zimą, chronił przed utratą ciepła. Czego jeszcze trzeba? Niemniej ważna od sprzętu jest cierpliwość i samozaparcie. Cierpliwość po to, aby nie stawiać sobie nierealnych celów i nie zniechęcić się na wstępie do biegania, ale powoli, lecz systematyczne poprawiać swoją kondycję, pilnując, aby bieganie nigdy nie przestało być przyjemnością. Ważna jest przede wszystkim radość, jaką czerpiemy z uprawiania sportu, bo to warunek konieczny do tego, aby wytrwać i osiągnąć zauważalne efekty. Dodatkowo, zanim zaczniemy biegać dobrze byłoby wybrać się do lekarza, aby wykluczyć problemy zdrowotne, przy których bieganie byłoby niewskazane. Jeśli wszystko jest w porządku możemy zaczynać.