Nowoczesny sprzęt, testowany w Białostockim Centrum Onkologii (BCO) zapewnia małą inwazyjność zabiegów i mniejsze ryzyko powikłań. Chory po zabiegu szybko dochodzi do zdrowia, a w szpitalu przebywa zaledwie jeden dzień. Pierwsze trzy zabiegi z użyciem lasera przeprowadzono w czwartek (29.04) na Pododdziale Urologii BCO.

Białostocka placówka planuje zakup urządzenia, na razie jest na etapie testowania.

- Zakup lasera do Pododdziału Urologii w Białostockim Centrum Onkologii pozwoli urologom leczyć w sposób mało inwazyjny choroby nowotworowe nerek i pęcherza moczowego. Przy użycia giętkiego fiberoskopu i wiązki lasera, bez nacinania skóry, przez cewkę moczową można dotrzeć do dowolnego miejsca wewnątrz nerki, by w sposób precyzyjny i selektywny zniszczyć guz - podkreślił dr n. med. Mariusz Ciemerych, koordynator Pododdziału Urologii BCO.

Narzędzie w leczeniu chorych onkologicznie

W pierwszych zabiegach lekarzom z BCO pomaga dr. Michał Sut, specjalista urolog, ekspert w zabiegach urologicznych z wykorzystaniem lasera holmowego.

- Istnieje wiele laserów medycznych, część z nich wykorzystywana jest także w urologii. Laser holmowy jest najbardziej uniwersalnym laserem, a jednocześnie wysoce efektywnym narzędziem – powiedział Michał Sut.

Jak wyjaśnił, poza wskazaniami onkologicznymi laser można wykorzystywać także wobec pacjentów cierpiących z powodu kamieni nerkowych oraz rozrostu prostaty prowadzącym do problemów z oddawaniem moczu czy zatrzymaniem moczu.

Chętni czekają na leczenie

Laser cechuje mała inwazyjność zabiegu, mała ilość powikłań, szybkie gojenie tkanek i regenerację organizmu po zabiegu, wysoką skuteczność i możliwość wykonania zabiegu w procedurze jednego dnia. Laser holmowy pozwala na usuwanie nawet dużych kamieni minimalnie inwazyjnie bez potrzeby nacięć czy nawet wkłuć przezskórnych.

Na zabiegi laserem holmowym czeka już kolejka chętnych. Leczone mają być nim nowotwory układu moczowo-płciowego u mężczyzn i moczowego u kobiety. W planach jest także wykorzystanie go w przypadkach kamicy nerkowej.

Więcej pacjentów urologicznych

Pododdział Urologii BCO, na którym testowany jest laser holmowy funkcjonuje od września 2020 roku. Zapewnia kompleksową diagnostykę chorób nowotworowych układu moczowo-płciowego u mężczyzn oraz chorób nowotworowych układu moczowego u kobiet. Od 1 marca ub.r., czyli od momentu obowiązywania umowy z NFZ, z zakresu urologii wykonano ok. 140 zabiegów, natomiast w I kwartale bieżącego roku 115.

W BCO działa także poradnia urologiczna. Tylko w minionym roku urolodzy udzielili ponad 2,7 tys. porad, to czterokrotnie więcej niż w 2019 roku.

BCO jest jednostką podległą Samorządowi Województwa Podlaskiego.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego | Białostockie Centrum Onkologii