W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim Gorzowie Wlkp. przeprowadzono pierwszą w historii lecznicy operację z użyciem robota chirurgicznego da Vinci. Tym samym lecznica - 17 maja 2021 r. - dołączyła do grona kilkunastu placówek medycznych w Polsce, które wykorzystują robota w swojej pracy.

- To było spore wyzwanie – mówi po zabiegu dr n. med. Piotr Petrasz, kierownik Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Niespełna tydzień temu urolog celująco zdał egzamin z obsługi da Vinci i dzisiaj swoje umiejętności wykorzystał przy operacji prostatektomii radykalnej u 63-letniego gorzowianina. - Towarzyszył nam stres, ale miesiące przygotowań i wsparcie doświadczonych operatów, pomogły nam wszystkim. Operacja przebiegła zgodnie z planem i pacjent czuje się dobrze.

- Dzięki systemowi da Vinci możemy nie tylko skutecznie z niemal zegarmistrzowską precyzją usunąć nowotwór, ale także maksymalnie zawęzić obszar interwencji chirurgicznej, co w efekcie przekłada się na skrócenie czasu pobytu w szpitalu i skróceniu okresu rekonwalescencji – dodaje dr n. med. Piotr Petrasz.

Korzyści dla pacjenta jest więcej. Wykorzystanie technik robotycznych pozwala zapewnić mu maksymalny komfort życia po zabiegu prostatektomii radykalnej (polegającym na usunięciu całego gruczołu krokowego) i jednocześnie zachować funkcje układu moczowego i sprawność seksualną.

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie jest jedną z nielicznych placówek medycznych w kraju, które zabiegi operacyjne z użyciem robota chirurgicznego da Vinci wykonuje w ramach kontraktu z Narodowym funduszem Zdrowia, czyli całkowicie nieodpłatnie dla pacjenta. Co więcej, do tego typu zabiegów kwalifikowani są wszyscy pacjenci, którzy spełniają kryteria medyczne.

Zakup robota da Vinci do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. był możliwy dzięki pieniądzom unijnym oraz staraniom samorządu województwa. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 wyniosło w sumie 10 mln zł.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego