Mając na uwadze, że zjawisko występowania schorzeń z grupy FASD w naszym kraju jest powszechne, Rzeczniczka Praw Dziecka zaapelowała do Barbary Nowackiej, Ministry Edukacji, o uwzględnienie w podstawie programowej nowego przedmiotu szkolnego (edukacja zdrowotna) elementów edukacyjnych dotyczących negatywnych skutków spożywania używek w okresie ciąży.
– Liczne prozdrowotne akcje edukacyjne oraz kampanie społeczne poświęcone szkodliwemu wpływowi alkoholu na prawidłowy rozwój dziecka nie przyniosły dotychczas zadowalających efektów – pisze Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak w piśmie do Ministerstwa Zdrowia. – Świadomość szkód, jakie w rozwoju płodu może wywołać spożywany przez ciężarną alkohol, jest nadal daleka od oczekiwanej – dodaje.
Zaniepokojenie Rzeczniczki Praw Dziecka budzą wyniki badań, które ujawniły, że ponad połowa lekarzy ginekologów nie informuje swoich ciężarnych pacjentek o konieczności zaprzestania picia alkoholu w okresie ciąży.
Monika Horna-Cieślak wskazuje, że promowanie właściwych, odpowiedzialnych postaw, wspieranie i zachęcanie młodych ludzi do budowania wiedzy w zakresie szkodliwości alkoholu, ale i zwiększenie świadomości na temat szkód wynikających ze spożywania alkoholu w okresie ciąży jest zatem konieczne i powinno mieć miejsce najpóźniej na etapie nauczania w szkole średniej, tak by każdy miał świadomość, że spożywanie nawet najmniejszej ilości alkoholu w ciąży może prowadzić do trwałych uszkodzeń płodu.
W tym celu, zdaniem Rzeczniczki Praw Dziecka, konieczne jest podejmowanie konkretnych działań o zasięgu ogólnopolskim i znaczeniu profilaktycznym oraz edukacyjnym. Powszechne działania o charakterze edukacyjnym powinny być kierowane m.in. do pedagogów, psychologów i nauczycieli wszystkich etapów edukacji. Priorytetem podejmowanych w tym zakresie działań powinno być zawsze nadrzędne dobro dziecka, jak również uświadomienie wszystkim osobom pracującym z dzieckiem z FASD czy FAS, że np. problemy z nauką czy zaburzenia zachowania nie wynikają z charakteru ucznia, ale są pochodną trwałego uszkodzenia mózgu, które nastąpiło jeszcze w okresie płodowym.
W ocenie Rzeczniczki Praw Dziecka Moniki Horna-Cieślak zasadne jest by wszystkie lekcje nowego przedmiotu, czyli edukacji zdrowotnej, dotyczące szkodliwości alkoholu, zawierały m.in. informacje o negatywnych skutkach spożywania używek w okresie ciąży.
Komentarze
[0 z 0]