Związek Zawodowy Anestezjologów negatywnie ocenia w całości projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 grudnia 2017 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa szpitalnego mający na celu zmniejszenie liczby personelu medycznego w polskich szpitalach i zapowiada zgłaszanie do prokuratury każdego zgonu pacjenta związanego z brakiem lekarzy.
Projekty nowelizacji dwóch rozporządzeń: w sprawie lecznictwa szpitalnego i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, które trafiły do konsultacji publicznych 19 grudnia, spotkały się z ostrym sprzeciwem środowiska lekarskiego.
Negatywnie projekty ministra zdrowia oceniło m.in. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, o czym informowaliśmy już w naszym serwisie.
Bardzo ostro na propozycje Konstantego Radziwiłła zareagował Związek Zawodowy Anestezjologów. W ocenie Związku proponowane rozwiązania w drastyczny sposób zwiększą ryzyko oraz częstość wystąpienia zdarzeń niepożądanych u hospitalizowanych pacjentów, spowodowanych brakiem odpowiedniej liczby personelu medycznego.
ZG ZZA poinformowało, że po ewentualnym wejściu w życie w/w projektu rozporządzenia, wszystkie zdarzenia niepożądane w szczególności dotyczące zgonów hospitalizowanych pacjentów związane z brakiem personelu medycznego będą podawane do publicznej wiadomości i zgłaszane organom ścigania.
Komentarze
[ z 2]
Jest to rozwiązanie radykalne, ale myślę, że w obecnej sytuacji nie ma innego wyjścia. Ważne jest, aby opinia publiczna świadoma była skali problemu. Niejedna osoba może być zaszokowana brakami w personelu medycznym, a tym samym ryzykiem na jakie narażeni są pacjenci. Na zdrowiu się nie oszczędza. Dotyczy to zarówno każdego z nas jak i całego państwa.
Czasami tylko takie sposoby są skuteczne. Popieram anestezjologów w tej kwestii. Odpowiedzialność spoczywa na barkach lekarzy. Nic dziwnego, że chcemy bronić się przed niesprawiedliwymi osądami. Musimy chronić swoje bezpieczeństwo i reputację. Rodzina zmarłej osoby może obwiniać nas podczas gdy my zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy. Nie możemy brać nadgodzin i traktować naszą pracę jak całodobową służbę. Każdemu zależy na bezpieczeństwie pacjentów, ale żeby dobrze wykonywać swoją pracę i podejmować słuszne decyzje, lekarz musi mieć czas na odpoczynek. Jesteśmy tylko ludźmi. Każdy wie jak brak snu wpływa na przygotowanie do pracy.