Prezydent RP Andrzej Duda, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, powołał z dniem 10 sierpnia 2023 r. Katarzynę Sójkę w skład Rady Ministrów na urząd Ministra Zdrowia. Zastąpi ona dotychczasowego szefa MZ Adama Niedzielskiego.
- Cieszę się, że ta teka ministra zdrowia spoczęła dzisiaj w rękach osoby, która jest pełna wigoru, pełna energii, osoby z kilkunastoletnim doświadczeniem jako lekarza, ale jednocześnie osoby cały czas młodej, pełnej werwy z otwartą głową - powiedział Andrzej Duda tuż po zaprzysiężeniu.
Andrzej Duda ocenił, że Katarzyna Sójka jest osobą, która rozumie wyzwania nowoczesnego systemu ochrony zdrowia oraz jego potrzeby z punktu widzenia obywatela, zwykłego pacjenta. Wspominał też, że nowa szefowa resortu zdrowia jest lekarzem cenionym i lubianym przez pacjentów.
Prezydent wskazywał, że przed systemem ochrony zdrowia jest wiele wyzwań i odniósł się do działań w okresie pandemii koronawirusa. – Przeszliśmy trudny czas i patrzymy na system już po koronawirusie, system w bardzo wielu miejscach wzmocniony, co też jest wielką zasługą. – Ale trzeba go budować – podkreślał, dodając, że wydatki na ochronę zdrowia wzrastają i istotna jest kwestia mądrego wydatkowania tych pieniędzy.
Katarzyna Sójka urodziła się w Ostrowie Wielkopolskim. Ma 37 lat. Jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz leśnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Jest specjalistką w zakresie chorób wewnętrznych, praktykująca jako internista oraz lekarz rodzinny. Jako lekarka podjęła pracę w szpitalach w Ostrowie Wielkopolskim i Kępnie oraz w przychodniach w Mikstacie i Ostrzeszowie.
W 2018 została wybrana na radną powiatu ostrzeszowskiego, objęła funkcję wiceprzewodniczącej tego gremium.
W wyborach parlamentarnych w 2019 uzyskała mandat posłanki na Sejm RP IX kadencji. Startowała z dziesiątej pozycji na liście Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 36 (Kalisz). Głosowało na nią 15 860 osób.
W parlamencie Katarzyna Sójka należy m.in. do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Podkomisji stałej do spraw jakości powietrza, Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie oraz do Komisji Zdrowia.
Komentarze
[ z 0]