Cztery nowe śmigłowce H135 (wcześniejsza nazwa EC 135) zasiliły flotę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pomyślnie przebiegły grudniowe odbiory techniczne w fabryce producenta w Niemczech i maszyny przebazowano już do siedziby SP ZOZ LPR w Warszawie.
Jak informuje resort zdrowia, umowę na zakup śmigłowców podpisano 4 sierpnia br. z dostawcą Airbus Helicopters, który przedstawił najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym. Dotychczas w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym były wykorzystywane 23 maszyny EC 135 P2+. Nowe śmigłowce dostarczono w wersji P3 zmodyfikowanej do uzyskiwania lepszych osiągów. Wyglądem niemal się nie różnią, choć charakterystyczny jest brak tzw. bumpera (płozy ogonowej) i brak pionowych płyt brzegowych statecznika poziomego.
Koszt śmigłowców to ponad 114 mln zł. Zakup był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013, działanie 8.1: Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego, priorytet VIII: Bezpieczeństwo transportu i krajowe sieci transportowe.
W ośrodku szkolenia producenta śmigłowców przeszkolono 4 pilotów SP ZOZ LPR z różnic dotyczących wersji P3. To oni będą szkolić kolegów w Polsce.
Minister zdrowia zadecydował, że nowe maszyny zostaną przekazane do nowych baz HEMS w Gorzowie Wielkopolskim, Ostrowie Wielkopolskim, Opolu i Sokołowie Podlaskim. Rozpoczęcie dyżurów załóg w tych lokalizacjach jest planowane na połowę 2016 r.
W efekcie realizacji projektu zwiększy się dostęp do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w wybranych rejonach Polski, które aktualnie nie są pokryte 60-kilometrowym zasięgiem operacyjnym LPR. Dzięki temu czas dotarcia do nagłego zdarzenia będzie krótszy i rozszerzy się zasięg działania lotniczych zespołów ratownictwa medycznego.
Źródło: mz.gov.pl
Komentarze
[ z 0]