Od 2000 roku średnia długość życia na całym świecie znacząco wzrosła – donosi World Health Orgnization w swoim najnowszym raporcie. Wzrost o 5 lat (do 71 lat) jest najszybszy od lat 60 XX wieku i odwraca tendencję spadkową jaka miła miejsce w ostatnim dziesięcioleciu ubiegłego wieku.
Jednak nadal istnieją na tym polu znaczne różnice pomiędzy poszczególnymi krajami i społeczeństwami, mówi United Nations Health Agency.
Według raportu WHO największy wzrost zanotowano w biednych krajach afrykańskich, w latach 2000-2015 średnia długość trwania życia wzrosła z 9,4 do 60 lat. Duże znaczenie ma tu zmniejszenie umieralności niemowląt i najmłodszych dzieci, poprawa kontroli epidemii malarii i większy dostęp do terapii antyretrowirusowej.
Ogólna przewidywana długość życia dla noworodka urodzonego w dniu dzisiejszym wynosi średnio 71,4 lata, dla dziewczynki – 73,8 , dla chłopca – 69,1 lat. Jednak liczby te ulegają znacznym zmianom w zależności od miejsc, w których przyjdzie się urodzić dziecku.
Według raportu najdłużej żyją Japończycy (83,7 lat), Szwajcarzy (83,4), Singapurczycy (83,1), Australijczycy (82,2) i Hiszpanie (82,8).
Wszystkie 29 krajów, w których średnia długość życia wynosi ponad 80 lat to kraje o wysokim dochodzie PKB, natomiast 22 kraje, gdzie średnia długość życia wynosi poniżej 60 lat to najbiedniejsze kraje Afryki Subsaharyjskiej.
Raport podkreśla również różnice pomiędzy płciami. We wszystkich krajach to kobiety żyły dłużej niż mężczyźni. Różnica czasami dochodziła nawet do 10 lat. Japonki mogą cieszyć się najdłuższym życiem na świecie ze średnią 86,8 lat. Z kolei mężczyźni najdłużej żyją w Szwajcarii – 81,3 lat.
Dla kontrastu, w Sierra Leone średnia długość życia jest najniższa na całym świecie : 50,8 lat dla kobiet i 49,3 lat dla mężczyzn.
WHO w swoim raporcie podaje również wskaźnik lat przebytych w zdrowiu ( healthy life expectancy), który świadczy o jakości życia ludzi. Wskaźnik ten budzi coraz większe zainteresowanie z uwagi starzenie się populacji i coraz częstsze pojawianie się chorób przewlekłych.Globalnie wskaźnik lat przebytych w zdrowiu kształtuje się na poziomie 63,1 lat (64,6 dla kobiet i 61,5 dla mężczyzn), pokazując, że przynajmniej 8 lat życia (w wielu krajach powyżej 10 lat) będzie przeżyte w słabym zdrowiu lub niepełnosprawności.
WHO podkreśla, że nadal istnieje wiele problemów, które należy rozwiązać, aby zrównać średnią długość trwania życia we wszystkich krajach na świecie. Ponadto trudno jest precyzyjnie określić dane poszukiwane przez organizację. Przykładowo blisko połowa zgonów na świecie nie jest rejestrowana, chociaż wiele krajów poczyniło ku temu progres, są to: Brazylia, Chiny, Iran, Afryka Południowa i Turcja.
Raport określa również główne przyczyny zgonów na świecie, a także najczęstsze choroby i ich liczby. Przykładowo, każdego roku:
- 5,9 miliona dzieci umiera przed ukończeniem 5 roku życia
- 2 miliony osób zaraża się wirusem HIV
- 9,6 miliona nowych przypadków gruźlicy
- 214 milionów zachorowań na malarię
- 1,7 miliarda osób cierpiących na choroby tropikalne potrzebuje leczenia
- ponad 10 milionów ludzi umrze przed 70 rokiem życia z powodu nowotworów lub chorób układu krążenia
- 1,25 miliona osób zginie w wypadkach komunikacyjnych
- 800,000 ludzi popełni samobójstwo
- 475,000 osób zostanie zamordowanych (w 80% będą to mężczyźni)
- 4,3 osób umrze z powodu zanieczyszczeń powstałych podczas gotowania na łatwopalnych paliwach
- 3 miliony osób umrze z powodu zanieczyszczeń powietrza.
Raport szacuje również częstość występowania czynników ryzyka rozwoju niektórych chorób:
- palenie papierosów – 1,1 miliarda ludzi
- karłowatość - 156 milionów dzieci
- otyłość – ponad 42 miliony dzieci poniżej 5 roku życia są otyłe
- zanieczyszczenia wody – 1,8 miliarda ludzi nie ma dostępu do czystej wody.
Dr. Margaret Chan z WHO podkreśla, że najważniejszy w zwiększeniu długości życia jest powszechny dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej dla tych, którzy jej potrzebują.
Raport pokazuje, że wielu krajom daleko do zapewnienia swoim obywatelom odpowiedniego dostępu do opieki zdrowotnej. Również wiele rodzin musi mierzyć się z olbrzymimi wydatkami na leczenie, niekiedy dochodzącymi do 25% dochodów.
"Cały świat uczynił olbrzymi krok w kierunku zmniejszenia niepotrzebnego cierpienia i przedwczesnych śmierci wielu ludzi. Jednak wzrost ten nie jest jednakowy na całym świecie. Najlepszym wyjściem jest pomaganie innym osiągnąć jak najwyższy poziom opieki zdrowotnej. " - mówi Dr. Margaret Chan.
Źródło: medicalnewstoday.com / who.int
Komentarze
[ z 2]
Długość życia wzrasta ze względu na postępy w medycynie. Niestety duża większość osób starszych cierpi na choroby wymagające stałej kontroli lekarza. Wszystko przez coraz mniejszą aktywność fizyczną. Żyjemy coraz wygodniej i nie mamy czasu na ruch oraz zdrową dietę. Dobry cel dla wielu osób polega na tym, aby ćwiczyć 5 razy w tygodniu przez 30 do 60 minut. Jeśli od 30 do 60 minut brzmi trudno dopasować się do napiętego harmonogramu, możemy podzielić swoją aktywność fizyczną na mniejsze fragmenty czasu. Spróbujmy ćwiczyć przez 10 minut na raz w ciągu dnia. Weźmy na przykład schody zamiast windy w pracy. Lub idźmy na spacer podczas przerwy na lunch. Ćwiczenia mają tak wiele zalet zdrowotnych, że każda ich ilość jest lepsza niż żadna.
To oczywiście bardzo dobra wiadomość, jednak zwraca uwagę na poważne problemy. Żyjemy w ciągłym biegu, nie zwracamy uwagi na to co jemy, czym oddychamy, często zapominamy o odpoczynku i relaksie. Patrząc na statystyki nieco przerażające jest to, że to palenie papierosów jest na pierwszym miejscu jako główna przyczyna rozwoju wielu chorób. Mimo dużych akcji profilaktycznych, badań, czy antyreklam - czy to w telewizji, gazetach, czy najpopularniejszych teraz urządzeniach - w telefonach i w internecie, palenie papierosów nadal jest plagą, która każdego roku zbiera swoje żniwo wśród osób, które wcale nie musiały być chore. Daje to do myślenia, szczególnie, gdy widzimy, że w Japonii kobiety żyją średnio prawie 87 lat ! Ciekawe jak to się ma do sytuacji w Polsce...