Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. Nowa lista leków refundowanych - maj 2023
    Na stronie internetowej resortu zdrowia opublikowano Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2023 r. w sprawie wykazu leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 maja 2023 r.
  2. Prezes NRL o ataku MZ na lekarzy
    Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski zaapelował do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o zaprzestanie wypowiedzi o negatywnym wydźwięku wobec środowiska lekarskiego. To reakcja na opublikowany na profilu Ministerstwa Zdrowia na platformie Twitter cytat ministra.
  3. Elektroniczny wykaz organizacji pacjentów
    Zgodnie z ustawą o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi Rzecznik Praw Pacjenta prowadzi wykaz organizacji pacjentów - stowarzyszeń oraz fundacji, które posiadają wpis do KRS zgodnie z Prawem o stowarzyszeniach lub ustawą o fundacjach, a ich cele statutowe obejmują działania na rzecz pacjentów, takie jak ochrona praw pacjentów, promocja zdrowia, profilaktyka i edukacja zdrowotna.
  4. W każdej gminie do dyspozycji strażaków będzie 1 ambulans medyczny?
    Senatorowie z Komisji Zdrowia kontynuowali, rozpoczętą na posiedzeniu 12 kwietnia 2023 r., dyskusję na temat funkcjonowania Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM) w kontekście projektu ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej. Przewiduje on m.in. rozbudowę systemu ratowniczego, w ramach którego w każdej gminie do dyspozycji strażaków miałby być 1 ambulans medyczny. Na zakup 2812 pojazdów zaplanowano 2 mld 335 mln zł.
  5. Najwięcej zwolnień na choroby układu oddechowego
    W pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. zarejestrowano 5,1 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Najczęstszą przyczyną absencji były choroby układu oddechowego – wynika z najnowszych danych ZUS.
  6. Fundusz Kompensacyjny Badań Klinicznych rozpoczął swoją działalność
    14 kwietnia, przy Rzeczniku Praw Pacjenta, rozpoczął swoją działalność Fundusz Kompensacyjny Badań Klinicznych, który zapewni wsparcie finansowe uczestnikom badań klinicznych oraz ich rodzinom w przypadku doznania szkody w wyniku udziału w badaniach.
  7. Przedstawiciele samorządów zawodów medycznych omówili propozycje zmian systemowych dla poprawy jakości opieki zdrowotnej
    W siedzibie Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów zawodów medycznych. Jego głównym celem było omówienie założeń zmian systemowych mających na celu budowanie jakość w systemie opieki zdrowotnej.
  8. Problem z dostępnością leków dla cukrzyków. NFZ reaguje
    Ozempic i Trulicity to leki dla chorych na cukrzycę typu 2. Często preparaty te są jednak przepisywane ze zniżką dla osób bez wskazań refundacyjnych, jako preparaty na odchudzanie. Efekt? Leków brakuje, a Narodowy Fundusz Zdrowia ma mniej środków na refundację terapii dla pacjentów, którym jest ona niezbędna. Oba preparaty trafiły już na listę antywywozową, a NFZ kontroluje, czy są przepisywane z refundacją dla pacjentów z cukrzycą.
  9. CeZ z nagrodą Perspektywy Medycyny
    17 kwietnia Paweł Kikosicki podczas 4. Kongresu Zdrowie Polaków odebrał w imieniu Centrum e-Zdrowia nagrodę w konkursie "Perspektywy Medycyny 2022". Nagroda została przyznana w kategorii „Telemedycyna, usługi e-Zdrowia” za system e-zdrowie.
  10. Jedna tabletka może już nie pomóc uczulonym na pyłki
    Jedna tabletka może już nie pomóc uczulonym na pyłki, lekarze coraz częściej muszą przepisywać mocniejsze leki – glikokortykosteroidy – przestrzegła alergolog prof. Ewa Czarnobilska. Wyjaśniła to agresywnym sezonem pyłkowym spowodowanym m.in. przez zanieczyszczone powietrze.