Specjaliści z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Pirogowa w Łodzi przeprowadzili innowacyjne zabiegi zmniejszające objętość gruczołu krokowego u osób, które cierpią na jego łagodny przerost. Osiągnęli 100% zadowalających rezultatów, którymi pochwalili się na specjalnej konferencji.

Nowy sposób walki z bardzo powszechną męską dolegliwością jest niemal bezinwazyjny. Jak to się dzieje, wyjaśniał dr Tomasz Szpota z zespołu radiologów łódzkiego szpitala: - Nakłuwa się tylko tętnicę udową, którą dociera się w okolicę stercza. Wtedy do drobnych naczyń krwionośnych wprowadzane są cząsteczki, które powodują zatkanie naczyń, czyli tzw. embolizację – mówił. – W wyniku tego dochodzi do ograniczenia ukrwienia przerosłego gruczołu krokowego i w konsekwencji jego zmniejszenia. Dzięki temu znika przyczyna ucisku na drogi odprowadzające mocz z pęcherza moczowego i ustąpienie wielu uciążliwych dolegliwości.

Wcześniej, żeby zmniejszyć przerośnięty gruczoł krokowy, trzeba było poddać się operacji dokonywanej pod narkozą.

Przez pierwsze dwa dni stosowania metody w łódzkim szpitalu pod przewodnictwem portugalskiego specjalisty dr Hugo Rio Tinto, poddano zabiegowi pięciu pacjentów po 50. roku życia. Wcześniej przeszli oni badania i testy, w których odpowiadali m.in. na pytania dotyczące prowadzonego trybu życia czy aktywności seksualnej. Wszyscy zakwalifikowani do zabiegu przeszli go pozytywnie i, jeśli nie będzie powikłań, wyjdą do domów za trzy dni.

- Te zabiegi są możliwe również dzięki nowoczesnemu sprzętowi, w jaki wyposażył szpital samorząd województwa – cieszył się prof. Józef Matych, kierownik Oddziału Urologii i Transplantacji Nerek szpitala im. Pirogowa.

Nowa metoda pozwala zmniejszyć przerośnięty gruczoł nawet o 30 procent, a dzięki małej inwazyjności mogą być jej poddawani również mężczyźni z kłopotami sercowymi.

Z wynikami zapoznał się marszałek Witold Stępień, który zapowiedział jednocześnie inwestycję w blok operacyjny w szpitalu im. Pirogowa. – Planujemy utworzenie czterech sal i dziewięciu łóżek intensywnej terapii. Wszystko to będzie kosztować ok. 40 mln zł, a efekt powinien być już w przyszłym roku – mówił. Marszałek zapowiedział również przeniesienie tutaj urologii ze szpitala w Tuszynie, który specjalizowałby się tylko w rehabilitacji.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego