Dowody potwierdzające kluczową rolę mikroflory jelitowej w rozwoju atopowego zapalenia skóry sugerują, że zastosowanie probiotyków lub prebiotyków do skorygowania równowagi bakteryjnej mikrobioty w jelitach może pomóc zapobiegać i leczyć egzemy. Szczegółowy przegląd badań klinicznych dotyczących probiotyków i prebiotyków, podawanych osobno, połączonych czy wraz z czynnikami wpływającymi na ich skuteczność opublikowano w „Pediatric Allergy, Immunology, and Pulmonology”.

Lekarz medycyny Eishika Dissanayake i dr n. med. Naoki Shimojo z Uniwersytetu Medycznego w Chiba w Japonii, opisali stan najnowszej wiedzy na temat związku między atopowym zapaleniem skóry a aberracjami w mikroflorze jelita w artykule zatytułowanym „Probiotyki i prebiotyki w profilaktyce i leczeniu atopowego zapalenia skóry”. Autorzy podkreślają potrzebę dalszych badań w celu zrozumienia mechanizmów chorobowych oraz określenia czynników, które mogą wpływać na skuteczność danych prebiotyków lub probiotyków, takich jak selekcja szczepu, czas trwania leczenia i sposób podawania.

Artykuł jest częścią większego zagadnienia dotyczącego atopowego zapalenia skóry, prowadzonego przez redaktora naczelnego Norito Katoh, związanego z Uniwersytetem Medycznym w Kioto w Japonii.

Według Mary Cataletto, profesor pediatrii klinicznej Uniwersytetu w Stony Brook, atopowe zapalenie skóry jest bardzo często występującym zaburzeniem, zwłaszcza w krajach rozwiniętych, w których występuje nawet u 20% dzieci. Ponadto zgodnie z artykułem zamieszczonym w czasopiśmie w „Pediatric Allergy, Immunology, and Pulmonology”, ostatnie badania wykazały powiązania między nieprawidłową mikroflorą jelitową a rozwojem atopowego zapalenia skóry. Biorąc pod uwagę problemy terapeutyczne egzem i znaczący wpływ atopowego zapalenia skóry na jakość życia, możliwość zapobiegania i leczenia atopowego zapalenia poprzez korygowanie i sterowanie mikrobiotą jelitową jest ważnym elementem przyszłych badań.

Źródło: “Probiotics and Prebiotics in the Prevention and Treatment of Atopic Dermatitis” Dissanayake Eishika and Shimojo Naoki, Pediatric Allergy, Immunology, and Pulmonology, 1 grudnia 2016.