W dniach 23-24 września w Centrum Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbył się Kongres Naukowy Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej: Nowoczesne Technologie w Medycynie Sportowej „Zdrowie sportowca i aktywność fizyczna społeczeństwa – największą wartością”.
Kongres otworzyła jubileuszowa sesja z okazji 40-lecia akademickiej medycyny sportowej w Łodzi: Aktywność fizyczna – zalecenia dla zdrowia, której moderatorami byli dr med. H. Kuński, prof. W. Drygas, prof. A. Jegier, prof. T. Kostka.
Jak informuje Uniwersytet Medyczny w Łodzi, w Kongresie wzięło udział ok. 700 uczestników, dla których zorganizowanych zostało 15 sesji z zakresu wybranych problemów kardiologicznych w medycynie sportowej, wysiłków ekstremalnych w sporcie, wakcynologii w medycynie sportowej, zdrowia psychicznego sportowców, patologii układu ruchu i rehabilitacji sportowej, wspomagania zdolności wysiłkowych oraz aktualnych zagadnień związanych ze zwalczaniem dopingu w sporcie, nowoczesnej diagnostyki, w tym diagnostyki wydolności fizycznej człowieka, diagnostyki obrazowej i diagnostyki biomolekularnej w medycynie sportowej. Prezentacje przedstawiło ponad 60 wykładowców będących najwybitniejszymi ekspertami w swoich dziedzinach. Odbyły się również dwa warsztaty: Badanie ergospirometryczne w medycynie sportowej i Pomiar wydolności fizycznej człowieka oraz Sesja Prac Oryginalnych, w której zaprezentowano 40 prac. Wyróżniono prace, które zostały rekomendowane do publikacji w czasopismach „Biology of Sport” lub „Medycyna Sportowa”.
Uczestniczący w Kongresie lekarze medycyny sportowej, jak i lekarze innych specjalności, fizjoterapeuci, fizjolodzy wysiłku fizycznego, specjaliści regeneracji powysiłkowej, pracownicy wyższych uczelni oraz ośrodków naukowo-badawczych, trenerzy i sportowcy, wywieźli ze sobą najnowsze informacje naukowe.
Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej objęło swoim patronatem honorowym Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa Łódzkiego, Prezydent Miasta Łodzi, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz International Federation of Sports Medicine (FIMS) i European Federation of Sports Medicine Associations (EFSMA). Organizację Kongresu wsparli liczni sponsorzy oraz patroni medialni.
Źródło: Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Komentarze
[ z 2]
Weźmy np. bieganie - to poza marszem najbardziej naturalna dla człowieka forma ruchu. Nie trzeba się uczyć biegać, bo każdy z nas doskonale wie na czym ten sposób poruszania się polega. Biegać może każdy, niezależnie od wyjściowego stanu kondycji, wieku, czy rodzaju usposobienia. Można to robić samemu albo z przyjaciółmi, na osiedlu lub w parku, rano, ale także o każdej innej porze dnia. Jeśli tylko lekarz nie znajdzie kategorycznych przeciwwskazań wykluczających tę formę ruchu, to pozostaje już tylko czerpać z tego korzyści, a jest ich naprawdę wiele.
To prawda. Bieganie niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków. Uprawianie sportów aerobowych takich jak bieganie wzmacnia serce, usprawnia pracę płuc i krwioobiegu. Dzięki temu jesteśmy sprawniejsi, wytrzymalsi i zmniejszamy ryzyko chorób układu krążenia. Badania wykazują, że bieganie jest wspaniałym środkiem antystresowym. W walce z początkami depresji wygrywa z lekarstwami w pigułkach. Biegający cieszą się większą energią, pewnością siebie i lepszym samopoczuciem. Potrafią cieszyć się prostymi rzeczami: zielenią drzew, szumem wiatru, deszczem i słońcem. Bieganie to prosty sport. Nie będziesz potrzebować kilogramów sprzętu i grubego portfela. Twoje całe wyposażenie to porządne buty. Twoja sala treningowa to cały świat. I nigdy nie jest za późno, aby spróbować - wystarczy robić to mądrze. Bieganie to rodzaj ruchu nie wymagający wielkich sprzętowych przygotowań, ani wydawania ogromnych sum na niekoniecznie potrzebny zawsze sprzęt. Tak naprawdę, aby zapewnić sobie komfort ruchu potrzebujemy tylko dobrych butów, przeznaczonych specjalnie do biegania. To wydatek, którego przez dość długi czas nie będzie trzeba powtarzać, warto więc zainwestować we własną wygodę i kupić dobre buty renomowanej firmy. Cała reszta, a więc ubranie, to kwestia upodobania. Ważne by strój był wygodny, odprowadzał wilgoć ze spoconej skóry, a w chłodniejsze dni, szczególnie zimą, chronił przed utratą ciepła.