To już VIII marsz #PoGodność organizowany w ramach IV Kongresu Zdrowia Psychicznego Fundacji eFkropka, którego celem jest zaznaczenie obecności osób dotkniętych kryzysem psychicznym w społeczeństwie, przeciwdziałanie ich stygmatyzacji i dyskryminacji oraz zapobieganie o zwiększenie finansowania i reformy systemu ochrony zdrowia psychicznego.
- Zdrowie psychiczne dotyczy nas wszystkich, dlatego musimy wspólnie szukać najlepszych rozwiązań. Mówmy o zdrowiu psychicznym w każdym jego aspekcie. Nie tylko o chorobie, ale i cyklu życia, dobrostanie, rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz edukacji - zarówno osób starszych, jak i dzieci od najmłodszych lat – podkreśliła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.
Zwieńczeniem wydarzenia było przyjęcie dwóch petycji, zawierających postulaty działań na rzecz zdrowia psychicznego.
Na stronie MZ poinformowano, że działaniami priorytetowymi dla ministerstwa jest m.in. realizacja potrzeb, zawartych w petycjach Fundacji eFkropka, tj. m.in.:
- zwiększanie finansowania opieki psychiatrycznej,
- prowadzenie działań na rzecz zacieśnienia współpracy międzyresortowej,
- działania na rzecz zwiększenia i wzmocnienia kadr medycznych,
- przeciwdziałanie stygmatyzacji oraz dyskryminacji osób dotkniętych kryzysem zdrowia psychicznego.
„Ministerstwo Zdrowia bardzo dziękuje też organizatorom oraz uczestnikom IV Kongresu Zdrowia Psychicznego, za zaangażowanie na rzecz rozwoju psychiatrii w Polsce” - napisano w opublikowanym komunikacie.
Resort zdrowia podkreśla, że wsparcie środowiska w procesie zmian umożliwia realizację jednego z założeń ministerstwa, jakim jest wdrażanie niezbędnych zmian w pełnym dialogu z kluczowymi interesariuszami systemu opieki psychiatrycznej, takimi jak organizacje pacjentów, pracodawcy ochrony zdrowia, czy też towarzystwa naukowe.
6 i 7 czerwca, by podkreślić znaczenie zmian realizowanych w systemie ochrony zdrowia psychicznego, Ministerstwo Zdrowia oraz Biuro Krajowe Światowej Organizacji Zdrowia zorganizowało Ogólnopolskie Forum Zdrowia Psychicznego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele środowisk pacjenckich, eksperckich, środowiska świadczeniodawców oraz członkowie Rady do spraw Zdrowia Psychicznego. Nie zabrakło też przedstawicieli innych ministerstw zaangażowanych w działania na rzecz współpracy międzyresortowej w obszarze zdrowia psychicznego, w tym Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Sprawiedliwości. Do udziału w Forum zaproszono międzynarodowych ekspertów, którzy dzielili się doświadczeniami dotyczącymi działań na rzecz wzmacniania zdrowia psychicznego.
6 czerwca minister Izabela Leszczyna ogłosiła przekazanie rekordowej kwoty - 4,2 mld zł na poprawę jakości ochrony zdrowia psychicznego.
Komentarze
[ z 0]