14 listopada oficjalnie została podpisana umowa pomiędzy Wojskowym Instytutem Medycznym - Państwowym Instytutem Badawczym w Warszawie a firmą Synektik S.A. na zakup drugiego systemu robotycznego dla chirurgii małoinwazyjnej da Vinci.

Umowa została zawarta w wyniku przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na łączną wartość 27 151 169,42 PLN netto.

Wojskowy Szpital Medyczny PIB w Warszawie to pierwszy polski szpital, w którym będą funkcjonowały dwa roboty da Vinci. Dotychczas w ośrodku wykonano 480 zabiegów chirurgii robotycznej, w tym około 150 nginekologicznych, ponad 120 urologicznych i prawie 100 chirurgii ogólnej. W WIM wykonywane są również w asyście robota operacje kardiologiczne, głowy i szyi oraz torakochirurgiczne.

"Dzięki okolicznościom jakie wynikły z podpisanej dziś umowy w perspektywie najbliższego kwartału będziemy w stanie znacząco zwiększyć liczbę zabiegów chirurgicznych wykonywanych przy użyciu najbardziej precyzyjnej, dostępnej na rynku techniki chirurgicznej. Jednocześnie będziemy kontynuować działania nad wdrożeniami kolejnych – łącznie będzie to siedem dziedzin chirurgii – mających dziś zastosowanie w robotyce chirurgicznej. Co ważne, niektóre z nich: torakochirurgia, chirurgia szczękowo-twarzowa, chirurgia tarczycy są pierwszymi zastosowaniami w Polsce i jednymi z pierwszych w Europie. Dzięki tak szerokiemu wykorzystaniu chirurgii robotowej WIM będzie również w stanie wesprzeć AOTMiT w zakresie wiedzy niezbędnej do prawidłowej wyceny świadczeń w wielu, a nie jak dotychczas w jednym – chirurgia prostaty – zakresie przy jednoczesnym zdefiniowaniu warunków do optymalnego, w tym możliwie najbardziej efektywnego zastosowania tej nowoczesnej, dynamicznie rozwijającej się technologii zabiegowej na krajowym rynku medycznym. Kolejna sprawa to otwarcie na bazie WIM pierwszego w Polsce ośrodka posiadającego uprawnienia do szkolenia i certyfikacji operatorów. Jestem zdania, że Polska jest na tyle dużym, a do tego niezwykle dynamicznie rozwijającym się rynkiem chirurgii robotowej, że posiadanie takich kompetencji jest dziś niezbędne" - powiedział dyrektor WIM gen. broni prof. Grzegorz Gielerak.


Źródło: WIM