Prezes NFZ podpisał zarządzenie, które wprowadza system nagradzania szpitali za zwiększenie odsetka znieczuleń w porodach naturalnych. Premia może wynieść nawet 21%. Szpitale, które nie zwiększą dostępności do znieczuleń dla pacjentek, otrzymają za poród mniej środków z NFZ.
Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował specjalny raport o porodach i opiece okołoporodowej. Z najnowszych danych NFZ wynika, że w 2023 r. odsetek porodów naturalnych ze znieczuleniem zewnątrzoponowym wyniósł 17% w skali całego kraju. Średnia europejska to ok. 40% znieczuleń w porodach naturalnych.
Minister Izabela Leszczyna zdecydowała o wprowadzeniu premii finansowej dla szpitali, które zwiększą odsetek znieczuleń do porodów naturalnych.
Przypomnijmy, że NFZ finansuje dodatkowo znieczulenie zewnątrzoponowe do porodów naturalnych. Koszt takiego znieczulenia to ponad 1 tys. zł i jest on dodawany do kosztu samego porodu.
Premia dotyczy zwiększenia udziału znieczuleń zewnątrzoponowych lub podpajęczynówkowych (w uzasadnionych medycznie przypadkach) w ogólnej liczbie porodów naturalnych, w konkretnym szpitalu.
Premia jest przyznawana w trzech progach:
- udział znieczuleń powyżej 10%: współczynnik korygujący (premiowy) wynosi 12%
- udział znieczuleń powyżej 20%: współczynnik korygujący (premiowy) wynosi 19%
- udział znieczuleń powyżej 35%: współczynnik korygujący (premiowy) wynosi 21%.
Jednocześnie szpitale, które nie osiągną minimalnego progu 5% udziału znieczuleń w porodach naturalnych (w kwartale), otrzymają niższe wynagrodzenie za poród (o 5%).
Od kiedy wchodzą zmiany?
Pierwsze wyliczenie wskaźników nastąpi od 1 lipca 2024 r. za II kwartał 2024 r. i będzie podstawą do zmiany płatności za porody w okresie od 1 lipca do 30 września 2024 r.
Szczegóły w zarządzeniu Prezesa NFZ
Komentarze
[ z 0]