Naukowcy z Uniwersytetu Queensland odkryli, że za pomocą treningu plamkę ślepą można „obkurczyć”. Wyniki swoich badań opublikowali w piśmie „Current Biology”.
10 osób, które przechodziły trening pod okiem naukowców, miało określić kierunek przemieszczania się sinusoidalnej fali w okręgu umiejscowionym tuż obok plamki ślepej jednego oka.
Okazało się, że pod koniec dwudziestodniowego treningu pacjenci lepiej radzili sobie z określaniem kierunku ruchu oraz koloru sinusoidy.
Naukowcy mają nadzieję, że po ulepszeniu protokołu podobny trening sprawdzi się w przypadku związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej.
Więcej: kopalniawiedzy.pl
Komentarze
[ z 4]
Trening czyni mistrza:D
Byłoby to bardzo istotne odkrycie, ale nie przekonuje mnie badanie wykonane na próbie dziesięciu osób... Problem cywilizacyjny, a co za tym idzie obiektów do badania znalazłoby się wiele.. coś nie chce mi się wierzyć, aby te odkrycia przetrwały zderzenie z metaanalizą. W każdym razie powodzenia. "Trening czyni mistrza" :)
No faktycznie, grupa badawcza 10 osób brzmi trochę kuriozalnie, ale od czegoś trzeba zacząć. Nikt nie zaczynał swoich wielkich odkryć od metaanaliz na tysiącach badanych.
Już dawno naukowcy donosili o możliwości poprawy zdolności widzenia i radzenia sobie z pojawiającym się problemem ze strony pogarszającego się z wiekiem widzenia. Ćwiczenia wzroku mogą być również pomocne wśród osób z młodszej grupy wiekowej. Zwłaszcza wśród osób, które pracują przy komputerze lub z innych względów zmuszone są spędzać znaczą część dnia i wiele godzin wpatrując się w jeden punkt znajdujący się w bliskiej odległości od gałek ocznych. To w pewnym momencie może przyczynić się do rozwoju krótkowzroczności. Jednak jak pokazują wnioski uzyskane z badania pokazuje się, że ćwiczenie wzroku poprzez patrzenie w dal i ogniskowanie soczewki na różnych punktach może być pomocne i chronić przed pogorszeniem zdolności widzenia. Nie wątpię, że podobnie u osób starszych odpowiednie ćwiczenia mogą poprawić zdolność widzenia i zwiększyć nie tylko możliwości akomodacyjne soczewki, ale też poprawić czułość plamki żółtej oraz przewodnictwa impulsów nerwowych przez czopki czy pręciki które przesyłane są dalej do nerwu wzrokowego, a stamtąd do mózgu.