Stulatkowie z woj. śląskiego, u których ciśnienie skurczowe mieściło się w przedziale łagodnego nadciśnienia tętniczego, byli bardziej samodzielni w codziennych czynnościach i w lepszej kondycji umysłowej – wykazali naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Badania objęły grupę 89 osób w różnym stanie – od niepełnosprawnych, bez kontaktu z otoczeniem, po w pełni samodzielnych i sprawnych umysłowo.

Naukowcy badali związek między ciśnieniem tętniczym, a wskaźnikami stanu czynnościowego i prognozą przeżycia 180 dni. Do oceny stanu czynnościowego stosowano m.in. skalę Barthel, która pozwala ocenić samodzielność w codziennych czynnościach oraz Krótką Skalę Oceny Stanu Umysłowego MMSE, za pomocą której ocenia się funkcje poznawcze, jak pamięć, pewne elementy myślenia, liczenia i orientacji.

U osób, u których ciśnienie skurczowe mieściło się w przedziale 140-159 mmHg , wskaźniki były lepsze i dawały też lepszą prognozę przeżycia 180 dni

Zdaniem naukowców jedną z przyczyn obserwowanych zależności może być zaawansowany u badanych proces starzenia się tętnic, prowadzący do pogorszenia przepływu krwi przez narządy, w tym mózg. Większe ciśnienie tętnicze pozwala na poprawienie tego przepływu, co ma duże znaczenie dla czynności narządu. Nie znaczy to jednak, że nie należy walczyć z nadciśnieniem tętniczym, które jest ogromny problem społecznym. Wyniki badań stulatków wskazują jedynie na potrzebę indywidualnego i ostrożnego podejścia do tej na razie niewielkiej grupy pacjentów w sędziwym wieku.


Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl